Koncert fortepianowy na pamiątkę powstania

Koncert Macieja Markiewicza (link otworzy duże zdjęcie)

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert fortepianowy Macieja Markiewicza upamiętniający Powstanie Wielkopolskie. Początek koncertu 19 lutego 2017 roku, o 14.00 w kościele garnizonowym w Gnieźnie.

Maciej Markiewicz to światowej klasy pianista, którego styl wychodzi poza proste klasyfikacje. Od ponad 30 lat tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto klasycznym, we własnych, unikatowych aranżacjach, jak i muzykę filmową, jazz, blues czy boogie-woogie, oryginalnie łącząc różne style i gatunki muzyczne.

Artysta urodził się 7 maja 1967 roku. Naukę muzyki rozpoczął już w wieku 5 lat pod opieką babci Stanisławy. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej w Poznaniu, kontynuując ją w Poznańskim Liceum Muzycznym. W roku 1992 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w mistrzowskiej klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego.

Już od najmłodszych lat, zafascynowany muzyką i sukcesami duetu "Marek i Wacek", postanowił sam stworzyć duet fortepianowy. W okresie ostatnich dziesięciu lat Maciej Markiewicz brał udział w licznych koncertach ze światowej sławy pianistami

Obok koncertów w duecie oraz na kilka fortepianów, Maciej Markiewicz gra nieprzerwanie koncerty solowe w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Rosji, Czechach itp. Kilkakrotnie był zapraszany, jako Guest Entertainer, na statki amerykańskich linii oceanicznych Oceania Cruises. Grał także na stadionie w Hamburgu dla wielotysięcznej widowni z okazji "Rettung fuer FC St. Pauli" oraz na otwarciu największych targów komputerowych świata CeBIT w Hanowerze. Gościem specjalnym koncertu był wtedy Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

W Polsce artysta występował wielokrotnie z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie z okazji Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu organizowanej przez Business Center Club, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Katowicach. Jego aranżacje wzbudzały ogromny entuzjazm.

Maciej Markiewicz uczestniczył w licznych programach muzycznych. Był gościem "Filharmonii Dowcipu" Waldemara Malickiego, grając w duecie M2 koncert na dwa fortepiany. W ramach współpracy z Waldemarem Malickim brał udział w programie rozrywkowym "Co tu jest grane?", prezentując klasyczne przeboje w mistrzowskim wykonaniu.

W grudniu 2010 roku, w Szymbarku, Maciej Markiewicz wraz z największymi polskimi pianistami, m.in. Bogdanem Czapiewskim, Stanisławem Deją, Romualdem Koperskim, Leszkiem Możdżerem, na zakończenie obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, uczestniczył w biciu rekordu Guinnessa w grze na największym fortepianie świata, mierzącym ponad 6 m długości i ważącym około 2 ton.

Na swojej artystycznej drodze Maciej Markiewicz współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami: z dyrygentem Januszem Powolnym, dyrygentem Zbigniewem Górnym, Grzegorzem Turnauem, Waldemarem Malickim, Leszkiem Możdżerem, Adamem Makowiczem, Hanną Banaszak, Krzysztofem Piaseckim, Tadeuszem Rossem, Ireneuszem Krosnym, Piotrem Rubikiem, Markiem Tomaszewskim (z duetu "Marek i Wacek"), Zenonem Laskowikiem, Zbigniewem Wodeckim, Wiesławem Prządką, Maciejem Stuhrem, Piotrem Bałtroczykiem i innymi.
 
Warto wspomnieć również o koncertach charytatywnych w wykonaniu artysty, który ze szczególnym zrozumieniem i zaangażowaniem uczestniczy w wydarzeniach organizowanych na rzecz dzieci. Maciej Markiewicz to osoba wszechstronnie uzdolniona - muzyk, pianista, improwizator, autor tekstów scenicznych, a jednocześnie świetny akwarelista. Będąc przekonanym, że kolory są jak dźwięki, od lat prowadzi swój autorski warsztat malarski "Akwarela". Zafascynowany popularyzacją wiedzy o sztuce polskiej w wykonaniu m.in. prof. Wiktora Zina (u którego kształcił się przez wiele lat), stale rozwija formy plastycznego wyrazu, uczestnicząc w wykładach oraz kursach autorytetów malarstwa. Szczególną fascynacją artysta darzy tematykę pejzażu i przyrody, mając w dorobku kilkaset własnych prac plenerowych i studyjnych. W ramach pasji akwarelowej artysta wystawiał swoje prace na licznych wystawach i wernisażach, w tym towarzyszących jego koncertom.

Opublikowano: 08 lutego 2017 13:18

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 519

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM