Strażnicy Miejscy pomagają bezdomnym

Zdjęcie Strażnika Miejskiego sprawdzającego pustostan (link otworzy duże zdjęcie)

Straż Miejska każdego dnia w ramach służby sprawdza wcześniej rozpoznane i ustalone miejsca pobytu bezdomnych. W Gnieźnie jest kilka takich miejsc. Przebywanie w nich, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, może być bardzo niebezpieczne.


Pustostany na terenie Starego Miasta, klatki schodowe na osiedlu Winiary oraz altany na terenie niektórych ogródków działkowych – te miejsca szczególnie upodobały sobie osoby bezdomne. Wiele z tych osób nie zgadza się na pobyt w legalnych schroniskach czy domach pomocy, gdyż musiałyby poddać się procedurom i obostrzeniom, które tam obowiązują. Mimo że bezdomni odmawiają przyjęcia pomocy od funkcjonariuszy Straży Miejskiej, Policji i od pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, miejsca takie są monitorowane wiele razy dziennie i w nocy. Ostatnie działania spowodowały pilną interwencję strażników miejskich w sytuacjach zagrożenia życia: funkcjonariusze Straży Miejskiej znaleźli bezdomnego, który na własne żądanie wypisał się ze szpitala i błąkał się w okolicach Rynku. Po konsultacji lekarskiej umieszono młodego mężczyznę w schronisku na ul. Pocztowej; innego dnia strażnicy musieli wywarzyć drzwi pustostanu na ul. Wodnej, gdzie ujawnili leżącego zakrwawionego, nietrzeźwego mężczyznę. Natychmiastowa reakcja strażników i pomoc medyczna pogotowia ratunkowego zapobiegła tragedii, mężczyzna trafił do szpitala. Strażnicy niejednokrotnie interweniowali realizując działania także w patrolach łączonych gnieźnieńskimi policjantami. Dzięki temu dotychczas nie odnotowano przypadków zamarznięcia osób.

Straż Miejska apeluje więc do mieszkańców, by nie bagatelizować problemu, każdorazowo zgłaszać na numery alarmowe Policji 112 i 997 oraz Straży Miejskiej 604-512-000 miejsca pobytu bezdomnych np. śpiących w poczekalniach, urzędach, firmach, na klatkach schodowych, w piwnicach. Należy pamiętać, że każda minuta zwłoki w skrajnych przypadkach może doprowadzić do tragedii.

Opublikowano: 11 stycznia 2017 14:58

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 509

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM