Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 1 gość

Artykułów: 11685

Odwiedzających: 12987652
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Rok Jana Pawła II w Przedszkolu nr 6
27.03.2015.
wado1m.jpg wado2m.jpg    „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem człowieka do człowieka” – te słowa świętego Jana Pawła II były mottem przewodnim zorganizowanych przez Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty” prezentacji artystycznych: wokalno - recytatorskich dla przedszkoli miasta Gniezna – Św. Jan Paweł II w poezji i w piosence. Z zaproszenia skorzystały następujące placówki przedszkolne: Przedszkole nr 1, nr 2, nr 3, nr 5, nr 8, nr 9, nr 10, nr 14, nr 15, Przedszkole Sióstr Miłosierdzia i organizator Przedszkole nr 6 Polne Kwiaty.
    Prezentacje konkursowe zorganizowano zgodnie z realizowanym w „Szóstce” projektem edukacyjno-wychowawczym Jan Paweł II - Przyjaciel Dzieci i taki też był temat konkursu.
wado3m.jpg wado4m.jpg    W słoneczne przedpołudnie 25 marca 2015 w Przedszkolu nr 6 zebrali się uczestnicy prezentacji konkursowych wraz ze swoimi opiekunami oraz zaproszeni goście – Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Michał Powałowski, Rada Osiedla Grunwaldzkiego Leokadia Mikuła, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Filia nr 1 Urszula Piątyszek, Przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola nr 6 Agnieszka Ogórkiewicz. Zebranych bardzo serdecznie powitała Dyrektor placówki Mariola Ilnicka informując, że uroczystość przygotowano z okazji ogłoszonego roku 2015 Rokiem Jana Pawła II.
    Zapoznano gości z przedsięwzięciami realizowanymi w ramach projektu, a następnie dzieci z oddziału IV „Bratki” wystąpiły z montażem słowno-muzycznym wprowadzając wszystkich w tematykę papieską. Potem nastąpiły prezentacje przygotowanych przez przedszkolaków wierszy i piosenek nagradzane głośnymi oklaskami. Konkurs uatrakcyjniła piękna wado5m.jpg wado6m.jpggra na wiolonczeli absolwentki Polnych Kwiatów, a obecnie uczennicy Szkoły Muzycznej - Julki Mądrej.
    Już poza konkursem, przedszkolaki wspólnie ze swoimi nauczycielami rozwiązywały quiz przybliżający sylwetkę wielkiego Papieża Polaka inspirowany wysłuchanymi piosenkami i poezją.
    W wyniku obrad Komisji Konkursowej ustalono, że ze względu na wysoki i wyrównany poziom artystyczny prezentowanych piosenek i poezji oraz oryginalną ich interpretację wszystkim uczestnikom konkursu przyznano równorzędne nagrody.


Share this!
Zmieniony ( 27.03.2015. )
Czytaj całość
 
VI Sesja Rady Miasta Gniezna
26.03.2015.
sesja1m.jpg sesja2m.jpg    Uchwały w sprawie wysokości opłat za usługi przewozowe świadczone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gnieźnie, w sprawie określenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi czy w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania to tylko niektóre z przyjętych podczas VI Sesji Rady Miasta Gniezna 25 marca 2015 roku.
    Jedną z uchwał oczekiwanych zwłaszcza przez gnieźnieńskie rodziny wielodzietne była ta obniżająca opłaty za bilety miesięczna dla „Rodzin 3+”, przyjęta przez radnych jednogłośnie. Z ulgi więc będą mogły skorzystać rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Gniezna. Zniżki dla rodziców zostały ustalone na poziomie 75% wartości biletów miesięcznych normalnych, natomiast zniżki dla dzieci zostały ustalone na poziomie 25%. Cena biletu miesięcznego na jedną linię będzie wynosiła 51 zł za bilet normalny, 17 za ulgowy; na dwie linie normalny - 63 zł, ulgowy - 21 zł; sieciowy normalny - 69 a ulgowy 23.
    Ponad to przyjęto również uchwały: w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy sesja3m.jpg Finansowej Miasta Gniezna na lata 2015-2032, w sprawie zmiany budżetu na 2015 rok, w sprawie przeznaczenia środków uzyskanych z umorzenia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Gniezna w 2015 roku, w sprawie przejęcia przez Miasto Gniezno obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym psom, w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania i ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib na terenie miasta Gniezna, w sprawie utworzenia obwodów głosowania w szpitalach i zakładzie pomocy społecznej, pozytywnie zaopiniowano też zmianę przebiegu granic Aglomeracji Gniezno, wyznaczonej w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
    Kolejna Sesja Rady Miasta Gniezna, tym razem uroczysta, odbędzie się 23 kwietnia 2015 roku.

Share this!
 
Trzydzieści lat sakry biskupiej
26.03.2015.
sakra1m.jpg sakra2m.jpg    Honorowy Obywatel Miasta Gniezna, Prymas Senior, wybitny intelektualista, niezwykły człowiek – te wszystkie określenia odnoszą się do jednej osoby: Henryka Józefa Muszyńskiego. 25 marca 2015 roku do Pierwszej Stolicy Polski przybyło wielu znamienitych gości, by uczcić obchodzony przez niego jubileusz: 30. rocznicę sakry biskupiej.
    Uroczystości rozpoczęła dziękczynna Eucharystia odprawiona przy relikwiach Świętego Wojciecha w Gnieźnieńskiej Bazylice Prymasowskiej. Uczestniczyło w niej kilkunastu biskupów, posłowie i senatorowie oraz przedstawiciele samorządów. Nie zabrakło wśród nich Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza. Podczas uroczystego, wspólnego obiadu wręczył on jubilatowi kwiaty oraz niezwykły prezent: pierwszy egzemplarz Medalu Jubileuszowego, wybitego z okazji 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
    Henryk Józef Muszyński przyjął święcenia biskupie 25 marca 1985 w Pelpinie z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Share this!
Zmieniony ( 26.03.2015. )
Czytaj całość
 
Sportowe powitanie wiosny
23.03.2015.
mecz1m.jpg mecz2m.jpg    Tradycyjnie, wraz z rozpoczęciem wiosny Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne w Gnieźnie organizują Turniej Halowej Piłki Nożnej. W tym roku, już po raz XII odbył się on 20 marca, a honorowy patronat nad cała imprezą objęli Senator Piotr Gruszczyński i Poseł Tadeusz Tomaszewski.
    Na otwarcie turnieju przybyło wielu znamienitych gości, wśród których nie zabrakło Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego. Przekazał on wszystkim zebranym życzenia sukcesów i dobrej zabawy.
     Do tegorocznego turnieju przystąpiło aż sześć reprezentacji gnieźnieńskich placówek wsparcia dziennego. To właśnie one, często po zaciętych i wyrównanych meczach rozgrywanych metodą „każdy z każdym” wywalczyły miejsca na podium:
I miejsce – reprezentacja Świetlicy Socjoterapeutycznej – „Budowlanych”
II miejsce – reprezentacja Świetlicy Socjoterapeutycznej „Ziomale”
III miejsce – reprezentacja Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dzieci z Chmur”
    Najlepszym bramkarzem turnieju okazał się Patryk Jarzyński. Natomiast najlepszym strzelcem został Sebastian Erwin ze Świetlicy Kilińskiego.
    Oczywiście, na imprezie nie zabrakło również wielu wspaniałych gości, którzy w tym szczególnym dniu życzyli wszystkim niezapomnianych emocji i wrażeń oraz dużo, dużo uśmiechu. Na zakończenie imprezy przybył również Senator Piotr Gruszczyński, który osobiście wręczy ufundowany przez siebie puchar najlepszej piłkarskiej drużynie.
    Na sportowym spotkaniu młodych piłkarzy nie zabrakło wiosennych akcentów wśród kibiców: była Marzanna, kolorowe przebrania w kwiaty i biedronki oraz okrzyki radości zachęcające zawodników do sportowego wysiłku.

Share this!
Czytaj całość
 
Happy Hours na basenie
23.03.2015.
gosir.jpg    Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do skorzystania z oferty Happy Hours. Już za kilka dni rusza z kolejną akcją promocyjną. W ofercie m.in.:
    - „Szczęśliwe minutki” – darmowy bilet na basen w określonych dniach i godzinach
    - „Szczęśliwy numerek” – podwójne doładowanie karnetów na basen w określonych godzinach wybranego dnia miesiąca
    - „Weekendowy relaks” - Ja, Ja i Ty, Ja i Ty i Raz Dwa Trzy: w soboty i niedziele, w określonych godzinach, przy zakupie dowolnego biletu na basen klient otrzymuje: 10% zniżki na usługi gastronomiczne i napoje w kawiarni basenowej i restauracji hotelowej z karty menu oraz kawę lub herbatę w kawiarni basenowej za 1,00 zł/os. W soboty i niedziele, w określonych godzinach, przy zakupie dowolnej usługi sportowo-rekreacyjnej, opieka nad dzieckiem w Kąciku Malucha, w cenie 3,00 zł/os /90 min.
    Szczegółowej oferty szukaj na www.basengniezno.pl i www.gosir.gniezno.pl
    Uwaga!
    - Zniżki udzielane są od cen podstawowych
    - Zniżka na usługi gastronomiczne nie dotyczy obiadów rodzinnych i napojów alkoholowych
    - Gratisy dotyczą godzinnego pobytu na basenie. Przedłużenie pobytu wg obowiązującego cennika
    - Promocje nie sumują się
    - Liczba miejsc w Kąciku Malucha jest ograniczona.     
    - Promocje dotyczą określonych usług i obowiązują w ustalanych przez GOSiR terminach.

Share this!
 
Aktualności Straży Miejskiej
23.03.2015.
    Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także i obowiązek , a właściwie trzy główne obowiązki. Pierwszy z nich wynikający z ładu i porządku na ternie miasta to obowiązek sprzątania po swoim czworonogu, za niedopełnienie powyższego grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Drugim obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa jest zadbanie o to, by pies miał aktualne szczepienia. Brak szczepień również grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Kolejnym obowiązkiem wynikającym z posiadania czworonoga jest prowadzenie go na smyczy. Za tzw. „puszczenie psa luzem” grozi mandat w wysokości do 250 zł. Jak widać, spectrum działań funkcjonariuszy jest dość spore. Przypominamy jednak, że nie jest rolą strażników karać mandatami, lecz po stronie właścicieli leży dopełnienie wszelkich obowiązków.

Dolina Pojednania pod szczególnym nadzorem
    W ciągu ostatniego tygodnia operatorzy miejskiego monitoringu kilkukrotnie zgłaszali funkcjonariuszom Straży Miejskiej, jak i Policji fakt spożywania alkoholu na terenie Doliny Pojednania. Miejsce to jest obecnie pod szczególnym nadzorem mundurowych z obu formacji, oraz niestety miejscem, gdzie nakłada się sporo mandatów za spożywanie alkoholu.

500 zł za postój na kopercie
straz1m.jpg    Mimo wielokrotnych apeli Straży Miejskiej wielu kierowców nic sobie nie robi z miejsc dla osób niepełnosprawnych, czego skutkiem są interwencje funkcjonariuszy. Przypominamy, że pozostawienie auta na miejscu dla osoby niepełnosprawnej grozi mandatem karanym w wysokości 500 zł i 5pkt karnych.

Porządkujemy Gniezno
    Z racji że nadchodzi wiosna, funkcjonariusze Straży Miejskiej mobilizują właścicieli posesji do zaprowadzenia porządku na ternie swoich posesji. Tereny miejskie sprzątane są w pierwszej kolejności.

Martwe zwierzęta w pasie drogi
    W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze kilkukrotnie podejmowali interwencje porządkowe związane z martwymi zwierzętami lezącymi czy to na jezdni czy na chodniku. Sprawy te zostały przekazane do odpowiednich służb, a truchła uprzątnięte.

Nielegalne wysypisko na obwodnicy
    Z uwagi na sprawy porządkowe zwrócono uwagę na stertę śmieci znajdującą się na terenie os. Dalki. Nielegalne wysypisko widoczne było z ulicy Kostrzewskiego. Sprawa została przekazana do realizacji.

straz2m.jpg straz3m.jpgPorządki na Żuławach
    W ramach porządków wiosennych na terenach zielonych przekazano do odpowiednich służb informacje o nieporządku na terenie ul. Żuławy. Na miejscu znajdowało się dużo śmieci, począwszy od telewizorów, przez lodówki a na tapczanach kończąc. Śmieci zostaną uprzątnięte.

Nietrzeźwy pieszy
    Do funkcjonariuszy pełniących zmianę popołudniową wpłynęło zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego mężczyzny, dla którego chodnik okazał się zbyt wąski. Patrol Straży Miejskiej odprowadził mężczyznę do miejsca zamieszkania.

Share this!
Zmieniony ( 23.03.2015. )
 
Dzień Kobiet w Promyku
16.03.2015.
promyk1m.jpg promyk2m.jpg    Z okazji Dnia Kobiet w siedzibie Stowarzyszenia Promyk w Gnieźnie zostało zorganizowane spotkanie, na którym gościli: Senator Piotr Gruszczyński, Poseł Tadeusz Tomaszewski, Starosta Beata Tarczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.
    Ta wyjątkowa uroczystość była połączona z wernisażem przepięknych prac artystycznych autorstwa Jadwigi Kowalskiej, Jadwigi Superczyńskiej, Ireny Czerniak, Lucyny Kurdykowskiej oraz wystawą fotografii „Portrety kobiet” Zdzisława Stoltmana.
    W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 wspaniałych kobiet, które należą do Stowarzyszenia Centrum Kulturalno-Rehabilitacyjne Promyk Gniezno. Wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami, słodkościami oraz wspaniałymi życzeniami.
promyk3m.jpg promyk4m.jpg    Halina Dyc - Prezes Stowarzyszenia złożyła podziękowania wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i podkreśliła, że kobieta zasługuje na szacunek każdego dnia, nie tylko w święta. Wszystkim paniom kwiaty wręczył również Wiceprezes Mirosław Słomowicz.

Share this!
Zmieniony ( 16.03.2015. )
Czytaj całość
 
Miasto dumne z mieszkańca
12.03.2015.
hero1m.jpg hero2m.jpg    „Jestem dumny, że nasze miasto ma takiego mieszkańca” – powiedział prezydent Gniezna Tomasz Budasz gratulując i dziękując Andrzejowi Andrejańczykowi, który uratował życie dwunastoletniemu chłopcu. W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył również podinsp. Przemysław Kozanecki - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie. „Po prostu byłem w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie” – skromnie odpowiedział bohater.
    Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 19 lutego 2015 roku. Tego dnia dwunastoletni Krystian łowił ryby w stawie przy ul. Pławnik w Gnieźnie. Chłopakowi wpadła do wody wędka, a gdy chciał ją wyciągnąć, załamał się pod nim lód i wpadł do lodowatego zbiornika. Kolega Krystiana, dziesięcioletni Mateusz, wykazał się zdrowym rozsądkiem i natychmiast pobiegł po pomoc do najbliższego domu. Spotkał Andrzeja Andrejańczyka, który nie wahał się ani chwili i natychmiast ruszył mu z pomocą. Wyciągnął tonącego z wody, zaniósł do domu, okrył kocami i wezwał pogotowie ratunkowe. Krystian z wychłodzeniem organizmu trafił do gnieźnieńskiego szpitala.
    Prawie miesiąc po zdarzeniu, które mogło dla dwunastolatka zakończyć się tragicznie, bohaterskiego mieszkańca Pierwszej Stolicy do Urzędu Miejskiego zaprosił Prezydent Gniezna Tomasz Budasz. W spotkaniu uczestniczył również podinsp. Przemysław Kozanecki zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie, który docenił profesjonalną, szybką i właściwą postawę gnieźnianina. „Starałem się postąpić rozsądnie, zdjąłem kurtkę, choć o butach zapomniałem. Dziś nawet nie pamiętam, czy woda była zimna. Cieszę się, że wszystko zakończyło się dobrze” – powiedział pan Andrzej, który z rąk prezydenta i komendanta otrzymał nie tylko pochwały, ale też list gratulacyjny, zegarek i karnet na tegoroczne mecze Łączyńscy Carbon Startu Gniezno.

Share this!
Zmieniony ( 12.03.2015. )
 
Rada Pożytku Publicznego w nowym składzie
05.03.2015.
rpp1m.jpg rpp2m.jpg    Jednym z elementów realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Gniezna z organizacjami pozarządowymi jest funkcjonowanie Gnieźnieńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Do jej podstawowych zadań należy: opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania sektora NGO.
    Rada Pożytku Publicznego Miasta Gniezna od 2004 roku prowadzi działalność jako forum opiniodawczo – doradcze oraz pomocnicze Prezydenta Miasta Gniezna w sprawach odnoszących się do organizacji pozarządowych. Tworzy ją 12 osób. W jej skład, obok przedstawicieli Rady Miasta Gniezna i pracowników jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, wchodzi sześciu przedstawicieli III sektora.
rpp3m.jpg rpp4m.jpg    5 marca 2015 roku Zastępca Prezydenta Michał Powałowski wręczył w imieniu Gospodarza Miasta Tomasza Budasza akty powołania nowym członkom Rady. Ten opiniodawczy i konsultacyjny organ został powołany na dwuletnią kadencję po raz piąty.
    Zastępca Prezydenta podkreślił niezwykłą potrzebę istnienia Rady oraz wolę współpracy z samorządem Miasta Gniezna i innymi organizacjami pozarządowymi. Pogratulował również nowemu składowi Rady podjęcia się kontynuacji tej służby w latach 2015-2016. Prezydent zapewnił, że Miasto - a więc zarówno Rada Miasta Gniezna, jak i Urząd Miasta - są gotowe do tej współpracy.
    W skład nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego na lata 2015-2016 wchodzą: Renata Góralczyk – Zielonka, Hanna Adamczak, Kamilla Łącka, Anna Krzymińska, Jan Szarzyński, Marcin Jagodziński, Ksiądz Krzysztof Stawski, Marek Barczyński, Krystyna Lubińska – Palicka, Halina Dyc, Stanisław Dolaciński oraz Andrzej Mendyk.

Share this!
Zmieniony ( 05.03.2015. )
 
Także zimą można być aktywnym
02.03.2015.
sparta1m.jpg sparta2m.jpg    26 lutego 2015 odbyła się XII Zimowa Spartakiada Sportowo - Rekreacyjna Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie. Na hali sportowej GOSIR przy ul. Wrzesińskiej spotkały się dzieci i młodzież z następujących placówek wsparcia dziennego: Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, Świetlicy Środowiskowej Dzieci z Chmur, Domu Dziecka w Gnieźnie oraz SOSW Zgromadzenia Sióstr Służebniczek ul. Św. Wojciecha w Gnieźnie.
    Wśród przybyłych gości znaleźli się: senator RP Piotr Gruszczyński, poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Michał Powałowski, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna Michał Glejzer, radni Jerzy Chorn oraz Jan Szarzyński oraz wolontariusze Banku BPH.
    Dzieci brały udział w pięciu konkurencjach indywidualnych, w których zdobywały medale. Były to: rzut ringo, podbijanie piłeczki tenisowej, rzut woreczkami do celu, skakanka oraz hula-hop. Teamy rywalizowały w czterech konkurencjach zespołowych: slalom na deskorolce, przeciąganie liny, konkurs wiedzy o sporcie oraz rzut lotką do tarczy elektronicznej. Oto wyniki:
I miejsce - MŚS Świetlica Ziomale (88 pkt)
II miejsce - MŚS Świetlica Kilina (71 pkt)
III miejsce - Dom Dziecka Gniezno (68 pkt)
IV miejsce - MŚS Świetlica Budowlanych (62 pkt)
V miejsce - MŚS Świetlica Winiary (59 pkt)
VI miejsce - Świetlica Dzieci z Chmur (52 pkt)
VII miejsce - SOSW Gniezno (46 pkt)
    Na wszystkich uczestników zabawy czekał gorący posiłek regeneracyjny. Organizatorami Spartakiady były Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, Urząd Miejski w Gnieźnie oraz USKS Rodzice Dzieciom.

Share this!
Zmieniony ( 02.03.2015. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1264
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu