Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 3 gości

Artykułów: 10443

Odwiedzających: 8411076
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
O Świętym Wojciechu, co Gniezna pilnuje
17.03.2014.
wojciechm.jpg    Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna. Poniżej regulamin konkursu.
 
1. Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.
2. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.
3. Celem konkursu jest uświetnienie 20 rocznicy nadania Gnieznu tytułu „Miasto Świętego Wojciecha” - 25.03.1994 roku.
4. Konkurs polega na wykonaniu ilustracji do wiersza księdza Jana Twardowskiego ”O świętym Wojciechu”.
5. Technika prac jest dowolna.
6. Format prac nie większy niż A3.
7. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
8. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatora.
9. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, klasa, szkoła, telefon kontaktowy, podpis opiekuna – nauczyciela.
10. Prace należy przynieść do Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
11. Konkurs rozpoczyna się 11marca 2014 i trwa do 10 kwietnia 2014 roku włącznie.
12. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 kwietnia 2014 roku na stronie www.biblioteka.gniezno.pl
13. Laureaci trzech najlepszych prac otrzymają nagrody podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Gniezna w Starym Ratuszu 23 kwietnia 2014 roku.
14. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych nie będą brały udziału w konkursie.
15. Dane osobowe uczestników konkursu pozyskane są wyłącznie do celów konkursu i nie będą udostępnione osobom trzecim.
16. Biorąc udział w konkursie uczestnik akceptuje jego regulamin.
17. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.


Share this!
 
Dzień Kobiet na basenie
17.03.2014.
kob1m.jpg kob2m.jpg    8 marca 2014 na gnieźnieńskim basenie postanowiono uczcić Dzień Kobiet. Tego dnia każda z Pań odwiedzających basen skorzystać mogła z 50% promocji na basenie oraz z porad dotyczących doboru makijażu i zakupu odpowiednich kosmetyków oferowanych przez konsultantki Firmy AVON. Panie skorzystać mogły również z darmowego pokazu makijażu, oraz zakupić kosmetyki po promocyjnych cenach.
    Na swoim stoisku porady bra-fittingowe oferowała również Poradnia Doboru Stanika m-BRA. Panie obejrzeć mogły najnowsze kolekcje bielizny i strojów kąpielowych renomowanych firm, jak Atlantis, Cleo, Fantasie, Freya, Masquerade, Panache Superbra, oraz otrzymały miły upominek w postaci materiałów reklamowych i etui na mokry strój kąpielowy.

Share this!
Czytaj całość
 
Spotkanie z Ukrainą
14.03.2014.
ukrain1m.jpg ukrain2m.jpg    W dniu 12 marca 2014 roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie ze studentami z Humania na Ukrainie, którzy obecnie kształcą się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie.
    To już kolejne spotkanie ze studentami z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny. Walentyna Czerewczenko, Władysław Mazur, Sławomir Mazur oraz Jurij Hanuszczak przygotowali i przeprowadzili warsztaty artystyczne międzykulturowe, których zadaniem było namalowanie flag różnych państw. Podczas zajęć obecny  był także gościnnie wiceprezydent Miasta Gniezna Czesław Kruczek.
    Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Zastosowano różnorakie techniki plastyczne, wypełniając kontury flag odpowiednimi kolorami. Dzięki temu uczniowie poznali flagi różnych państw oraz słowo „pokój” tłumaczone na różne języki świata, tak istotne w obecnym czasie. Zajęcia te posłużyły w rozwoju intelektualnym poprzez poznanie charakterystycznych barw narodowych innych państw a także znajomości języków obcych.
    Na zakończenie uczniowie zaprezentowali swoje prace, które uwiecznione zostały wspólną, grupową fotografią.

Share this!
Czytaj całość
 
Dzień Kobiet w Promyku
10.03.2014.
kobiet1m.jpg kobiet2m.jpg    Z okazji  Dnia Kobiet w siedzibie Stowarzyszenia Promyk w Gnieźnie zostało zorganizowane spotkanie, na którym specjalnymi gośćmi byli: Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, Poseł na Sejm Tadeusz Tomaszewski, Prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zdzisław Kujawa, Dyrektor Biura Senatora  Zenona Golc oraz Asystent Starosty Łukasz Schefs.
    Ta wyjątkowa uroczystość była połączona z wernisażem prac  artystycznych przedstawionych przez Jadwigę Superczyńską, Irenę Czerniak, Lucynę Kurdykowską, Łucję Gabryel oraz Agatę Chudy.
    W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 wspaniałych kobiet, które zostały obdarowane kwiatami i słodkimi upominkami. Prezes Stowarzyszenia Halina Dyc-podkreśliła, że chciałaby, aby wszystkie kobiety były szanowane i doceniane każdego dnia.

Share this!
Zmieniony ( 10.03.2014. )
Czytaj całość
 
Fontanna na gnieźnieńskim Rynku
10.03.2014.
fon1m.jpg fontanna2m.jpg    Dziś, tj. 10.03.2014 r. podczas specjalnie przygotowanej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim Prezydent Jacek Kowalski przedstawił projekty koncepcyjne (architektoniczne) czterech wariantów fontanny, która ma już niebawem zagościć na gnieźnieńskim Rynku.
    Niewątpliwie to miejsce potrzebuje nowego ducha, który je w pewien sposób ożywi. Jest to miejsce, w którym spotyka się wiele ludzi, także turystów w związku z tym stanowi swoistą wizytówkę Pierwszej Stolicy Polski.
    Planowana jest realizacja fontanny z programem wodnym i świetlnym. Przedstawione koncepcje obejmują formy architektoniczne. Dodatkowo zaplanowane będą pióropusze wodne i iluminacje świetlne. Nowa atrakcja na Rynku ma łączyć oczekiwania turystów i mieszkańców.

    Koncepcje będą w najbliższym tygodniu poddane konsultacjom społecznym.

Share this!
Zmieniony ( 10.03.2014. )
Czytaj całość
 
Zbiórka elektrośmieci w najbliższy weekend
07.03.2014.
smieciszkolym.jpg    Już w najbliższy weekend (8-9 marca 2014) w ramach programu „Mój miasto bez elektrośmieci” mieszkańcy Gniezna będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, wspierając jednocześnie lokalne szkoły podstawowe. Organizatorem zbiórki jest ElektroEko, a partnerem wydarzenia – Urząd Miasta w Gnieźnie. Jak w każdą drugą sobotę miesiąca, mieszkańcy Gniezna będą mogli oddać w dwóch punktach miasta:

Osiedle Kazimierza Wielkiego (skwer przy sklepie Biedronka)
Druga sobota miesiąca od 9.00 do 11.40

Ulica Paczkowskiego (skwer przy Przedszkolu nr 13)
Druga sobota miesiąca od 12.00 do 14.30

     Zbiórka prowadzona jest w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
    Oddając elektrośmieci wspierasz lokalne szkoły! W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt wydawane będą kupony Funduszu Oświatowego. Po przekazaniu ich szkołom biorącym udział w programie "Moje miasto bez elektrośmieci” zostaną przeliczone na punkty. Te z kolei placówki będą mogły wymieniać na atrakcyjne pomoce dydaktyczne: tablice multimedialne, książki, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal.
    Więcej informacji znajduje się na stronach www.mmbe.pl oraz www.elektrosmieci.pl

Share this!
Zmieniony ( 07.03.2014. )
 
Aktualności Straży Miejskiej
05.03.2014.
straz1m.jpg    Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu trwają wiosenne porządki w naszym mieście. Interwencje strażników miejskich zaowocowały uprzątnięciem następujących terenów w naszym mieście:

 ul. Sobieskiego 15 dawny budynek sklep AWANS,
ul. Dworcowa przejście między PUB Lokomotywa a terenami PKP,
ul. Dworcowa terem między PUB Lokomotywa a przystankiem MPK boksy,
ul. Dworcowa – zajezdnia PKS, plac manewrowy,
Cierpięgi – teren firmy budowlanej,
Ul. Cierpięgi – lewa strona,
Trafostacje w zarządzie ENEA,
Trasa zjazdu Gnieźnieńskiego,
ul. Sobieskiego przy zakładzie fryzjerskim,
ul. Sobieskiego teren byłego Starostwa Powiatowego,
ul. Warszawska/Pl.21 stycznia ( wyrzucony zużyty sprzęt elektroniczny),
ul. Chrobrego/Pocztowa skwer,
ul. Dalkoska/Łąkowa,
ul. Wawrzyńca,
ul. 3 Maja/Wyszyńskiego

    Należy nadmienić, ze nie wszystkie osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w obrębie swoich nieruchomości podporządkowują się poleceniom wydawanym przez Straż Miejską. W czasie przeprowadzanych kontroli zostały wystawione mandaty karne na łączną kwotę ok. 1000 zł.. W dwóch przypadkach zarządcy skorzystali z prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Trwa sporządzanie wniosków o ukaranie ich do Sądu Rejonowego.

Problem na ul. Jeziornej

straz2m.jpg straz3m.jpg    Od dłuższego czasu strażnicy miejscy starają się wyeliminować problem związany z parkowaniem na ul. Jeziornej. Zgodnie z oznakowaniem pojazdy tam parkujące powinny być ustawiane równolegle do osi jezdni w pierwszej części parkingowej. Kierujący autami nie zwracają uwagi na oznakowanie i parkują prostopadle.

Spożywanie pod chmurką
 
    Informujemy, że w miesiącu lutym Straż Miejska wystawiła mandaty karne w wysokości 1000 zł za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Sezon letni dopiero się zaczyna. Coraz więcej osób próbuje spożywać alkohol pod gołym niebem. Może warto się zastanowić, czy taki sposób spożywania się opłaca i czy to jest dobry przykład dla młodych ludzi?

 Mandaty za psy

    Tak jak zapowiadaliśmy od bardzo długiego czasu zakończyliśmy okres pouczania właścicieli psów za niedopełnianie obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia. W lutym zostały wystawione mandaty karne na łączną kwotę 3250zł za niesprzątanie po psie i puszczanie psa luzem.

Share this!
Zmieniony ( 05.03.2014. )
 
Święto na ORP Gniezno
28.02.2014.
orp1m.jpg orp2m.jpg    24. Rocznicę pierwszego podniesienia bandery na okręcie obchodziła wczoraj, tj. 27 lutego 2014 r. załoga ORP „Gniezno” w porcie Wojennym w Świnoujściu. W trakcie swojej służby okręt pokonał blisko 40000 mil morskich, biorąc udział w najważniejszych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.
    Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest dla załogi świętem. Z tej okazji na okręcie podniesiona została wielka gala banderowa. Na uroczystą zbiórkę zaproszeni zostali goście, wśród których byli m. in.: pełniący obowiązki dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – kmdr Zygmunt Białogłowski, pełniący obowiązki dowódcy 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych kmdr ppor. Sławomir Mospan oraz poprzedni dowódcy okrętu i byli członkowie załogi. Nie zabrakło też gości z miasta Gniezna, a wśród nich Prezydenta miasta Jacka Kowalskiego i Przewodniczącej Rady Miasta Marii Kocoń. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła również matka chrzestna okrętu pani Halina Ostrzycka. Okręt współpracuje ze społecznością świnoujskiej Szkoły Podstawowej nr 6, więc na uroczystości nie zabrakło także jej przedstawicieli. orp3m.jpg
    Podczas uroczystej zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy okrętu, w którym przypomniano rodowód ORP „Gniezno” oraz uhonorowano wyróżniających się członków załogi.
    Okręt transportowo – minowy projektu 767 ORP „Gniezno”, tak jak pozostałe okręty noszące imiona polskich miast: Lublina, Krakowa, Poznania i Torunia, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Okręty te zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do transportu techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego, których załadunek lub wyładunek może odbyć się w porcie lub po prostu na plaży. Okręty mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. Okrętem ORP „Gniezno” dowodzi kmdr ppor. Sylwester Borkowski.. transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.

Foto: Marcin Purman

Share this!
 
Podsumowanie działalności "Domu Tęcza"
27.02.2014.
     maki1m.jpg maki2m.jpgŚrodowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza” w Gnieźnie powstał w 2009 roku dzięki inicjatywie i zaangażowaniu rodziców ze Stowarzyszenia MAKI oraz wsparciu władz Gniezna, które przekazało Stowarzyszeniu budynek po byłej bibliotece. Życzliwość i dobre serca wielu ludzi dobrej woli pozwoliły w krótkim czasie na objęcie specjalistycznymi usługami terapeutycznymi 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu naszego miasta. Uroczysta Gala, która odbyła się 22 lutego 2014r. w siedzibie placówki stała się okazją do podsumowania jej dotychczasowej działalności.
    Na to prawdziwie rodzinne świętowanie zostały zaproszone osoby bezpośrednio związane z działalnością Domu a gościem honorowym był Pan Jacek Kowalski – Prezydent Miasta Gniezna, który podarował pracownikom placówki Medal 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego w uznaniu za zasługi na rzecz wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Pierwszej Stolicy Polski. maki3m.jpg maki4m.jpg
    Uroczystość rozpoczęła się piosenką pod tytułem „Ty druha we mnie masz” w wykonaniu uczestników „Domu Tęcza” z Mateuszem Tomaszewskim i Hubertem Jóźwiakiem. Przybyłych gości powitała Renata Szarzyńska - Prezes Stowarzyszenia MAKI, która wspólnie z Edytą Wasielewską zaprezentowała dotychczasowe działania Stowarzyszenia oraz podsumowała 5 lat działalności placówki. Następnie nadszedł czas na podziękowania dla kadry pracującej na co dzień w ŚDS, dla Zarządu Stowarzyszenia MAKI, które prowadzi „Dom Tęcza” za dotychczasową pracę i poświęcenie.
     maki7m.jpg Na sali zapanowała miła atmosfera, którą ubogacił występ zaproszonego gościa: Katarzyny Arkuszyńskiej – aktorki i wokalistki. Występ został nagrodzony głośnymi brawami, a na niektórych twarzach było widoczne wzruszenie. Na uczestników czekało wiele niespodzianek m.in. zaproszeni goście wsparli ich wakacyjne plany, otrzymali również płyty od Michała Wiśniewskiego ze specjalnymi dla nich dedykacjami. Zaprzyjaźniony z nami fotograf Waldemar Stube otworzył wernisaż pt: „JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNY MAM PRAWO KOCHAĆ I ŻYĆ W SPOŁECZEŃSTWIE”. Nagle zgasły światła, a na salę wjechał duży tort ufundowany przez PSS „Społem” z Gniezna i zabrzmiało 100 lat odśpiewane przez gości. Był to również czas na rozmowy, dzielenie się wrażeniami i wspomnieniami minionych lat. maki8m.jpg

Share this!
Zmieniony ( 27.02.2014. )
 
Polne Kwiaty - Z Olimpiadą za pan brat!
21.02.2014.
soczi1m.jpg soczi2m.jpg    „Każdy przedszkolak pisemko ma i dyscypliny zimowe zna” – pod takim hasłem jeszcze w styczniu w Przedszkolu nr 6 „Polne Kwiaty” rozpoczęły się przygotowania do zimowych igrzysk. Z tej okazji wydany został i rozdany dzieciom specjalny, drugi w tym roku szkolnym sportowy numer przedszkolnej gazetki pt. „ Zimowe igrzyska olimpijskie – Soczi 2014” do wspólnego z rodzinami rozwiązywania zadań dotyczących poszczególnych dyscyplin sportów zimowych (pierwsze sportowe wydanie – jesień 2013„Przedszkolak to zuch - w nim sportowy duch”).
    Wraz z ceremonią otwarcia igrzysk każda z przedszkolnych sal przybrała „olimpijski” wygląd – pojawiły się m.in. okolicznościowe kąciki, gazetki tematyczne, flaga olimpijska i oczywiście biało – czerwona. soczi3m.jpg soczi4m.jpg Na zajęciach wspólnie analizowano poszczególne dyscypliny sportowe, rozwiązując zagadki, labirynty, odczytywaliśmy numery startowe zawodników, poznawano symbole igrzysk (znicz olimpijski, maskotki ).Dzieci wykonywały też różnymi technikami prace plastyczne, które na wystawie prezentowaliśmy rodzicom. Głównie jednak skupiły się na zabawach ruchowo – sportowych. Jak polscy sportowcy zaczęli zdobywać medale, dzieci z jeszcze większą ochotą podejmowały aktywność fizyczną. Każdy przedszkolak chciał skakać tak, jak Kamil Stoch, biegać jak Justyna Kowalczyk, czy szybko jeździć na łyżwach jak Zbigniew Bródka. W zabawach dzieci były skoczkami, saneczkarzami, bobsleistami, panczenistami… Dziewczynki preferowały łyżwiarstwo figurowe, chłopcy natomiast z zaangażowaniem podejmowali się ról biathlonistów. Wszyscy bardzo kibicowali naszym olimpijczykom! soczi5m.jpg soczi6m.jpg
    Dzieci poznały też zasady gry zespołowej - hokej na lodzie, z wielkimi emocjami i dopingiem kolegów rozgrywały poszczególne tercje meczu. Szkoda tylko, że panująca, prawie wiosenna aura nie pozwoliła na przeprowadzenie zawodów na powietrzu – na prawdziwym śniegu i lodzie. Przedszkolaki poznały także wiele informacji i ciekawostek np. jaka jest symbolika kół olimpijskich i co znaczą poszczególne ich barwy, dlaczego w złotym medalu znajduje się odłamek meteorytu, co to jest curling, paraolimpiada? Razem śledzilły informacje prasowe dotyczące sportowych zmagań.
Okres Igrzysk Zimowych w Soczi był świetną okazją do organizowania i zachęcania dzieci do podejmowania wszelkich zabaw związanych z ruchem i podkreślenia jego znaczenia jako stymulatora prawidłowego rozwoju.

Share this!
Zmieniony ( 21.02.2014. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1100
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 16
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu