Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 2 gości

Artykułów: 10829

Odwiedzających: 9827942
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Zapraszamy na plażę
07.07.2014.
plaza1m.jpg plaza2m.jpg    Nie masz pomysłu na to, jak wypocząć spędzając urlop w mieście? Zapraszamy na plażę z kąpieliskiem strzeżonym nad Jeziorem Winiary. Nad bezpiecznym pobytem na kąpielisku osób kąpiących się czuwa wykwalifikowana kadra ratownicza. Kąpielisko podzielone zostało na dwie strefy:
    - pierwsza z nich dla osób niepływających do głębokości 1,20 m /oznaczona bojami czerwonymi/. Jest tu również tzw. brodzik dla dzieci.
    - druga strefa dla pływających oznaczona bojami żółtymi.
    Kąpielisko czynne będzie przez całe wakacje, do 31 sierpnia 2014. Strzeżone jest codziennie od 10.00 do 18.00.
    Dla uatrakcyjnienie pobytu na plaży wprowadzono również wypożyczalnię ze plaza3m.jpg plaza4m.jpgsprzętem pływającym /kajaki i rowery wodne/ oraz punkt z małą gastronomią.
    Jest to idealne miejsce na spacery, rekreację i wypoczynek dla mieszkańców Gniezna i turystów.
 

Share this!
Zmieniony ( 07.07.2014. )
 
Setne urodziny Pani Eleonory
07.07.2014.
ele1m.jpg ele2m.jpg    29 czerwca 2014 roku swoje setne urodziny obchodziła Eleonora Kozłowska. Jubileusz był okazją do złożenia wielu serdecznych życzeń. Gnieźniankę odwiedził również Prezydent Jacek Kowalski. Pani Eleonora poza okolicznościowymi prezentami i kwiatami otrzymała również list z Kancelarii Premiera RP. Wszyscy zaproszeni goście zgodnie odśpiewali „200 lat!”.
    Pani Eleonora z uśmiechem i wdzięcznością przyjęła wszystkie wyrazy pamięci i sympatii. Choć bardzo doświadczona przez życie: zesłana na Syberię w latach 1940-45, wcześnie straciła męża, który zginął w walkach o Wał Pomorski, o swoim losie opowiadała z humorem. Jest również autorką książki, w której opisuje swoje losy na zsyłce.
    Obecnie w Gnieźnie żyje dziewięcioro stulatków. Tego pięknego wieku doczekało siedem Pań i dwóch Panów. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego, w tym roku do tego grona dołączą kolejni, zacni Jubilaci. Wszystkim życzymy wielu lat w zdrowiu.

Share this!
Czytaj całość
 
Trwają najlepsze półkolonie w mieście
03.07.2014.
polko1m.jpg polko2m.jpg    Właśnie minęliśmy półmetek pierwszego turnusu półkolonii na "sportowo" organizowanego przez Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Turnus rozpoczął się 30 czerwca i potrwa do 4 lipca 2014.
    Zajęcia prowadzone są godzinach od 9.00 do 15.00 na terenie Kompleksu Rekreacyjno- Sportowego GOSiR przy ul. Bł. Jolenty 5. Każdego dnia dzieci otrzymują dwa posiłki (śniadanie i obiad).
    Półkolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Cena turnusu wynosi 150 złotych. Zajęcia odbywają w dwóch grupach wiekowych: od 7 do 9 oraz od 10 do 14 lat.
    Dzieci mają zapewnioną moc atrakcji, wśród których nie brakuje zajęć na basenie, świeżym powietrzu i sali sportowej. Ponadto dzieci wyjeżdżają na  gospodarstwo agroturystyczne w Pawłowie, chodzą na kręgle do Hotelu Nest i do Klubu Zabaw polko3m.jpg polko4m.jpgFantazja.
    Prowadzone są również  zajęcia edukacyjne przez Freeedom School i Akademię Nauki Fizyka dla Smyka. WOPR przeprowadził również pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania się nad wodami w okresie wakacji. Dzieci zapoznano także z zasadami ochrony środowiska naturalnego i segregacji odpadów. Dzieci czeka jeszcze spartakiada półkolonisty, po której odbędzie się wręczenie pamiątkowych dyplomów i słodkości.
     Na dwa kolejne turnusy nie ma już wolnych miejsc. Zapraszamy na turnus, który rozpoczyna się 21 lipca 2014. Wszyscy uczestnicy półkolonii na każde zajęcia przynoszą ze sobą stroje kąpielowe, czepki i  stroje sportowe.
polko5m.jpg polko6m.jpg    Formularz zgłoszeniowy dziecka oraz wszelkie informacje można uzyskać w szatni na basenie przy ul. Bł. Jolenty 5, tel. 61 424 86 04, codziennie w godzinach w godzinach otwarcia basenu  lub pobrać ze strony www.basengniezno.pl w zakładce półkolonie.

Share this!
Zmieniony ( 03.07.2014. )
 
Otwarto nowy obiekt sportowy
03.07.2014.
ruby1m.jpg ruby2m.jpg    Prezydent Jacek Kowalski, dokonał uroczystego otwarcia nowo wybudowanej płyty boiska służącej do gry w piłkę nożną i rugby. 2 lipca 2014 roku przy ulicy Strumykowej zgromadzili się Parlamentarzyści z naszego regionu, Radni Miejscy, trenerzy i animatorzy sportu, a przede wszystkim liczna grupa dzieci i młodzieży.
    Oddane do użytku boisko posiada sztuczną trawą do gry w piłkę nożną i rugby o wymiarach 100 x 60 m (w liniach autowych).Wokół boiska istnieje utwardzenie z kostki betonowej o powierzchni 2.100,00 m2. Oświetlenie boiska stanowi 6 masztów oświetleniowych o wysokości 18 m, każdy około 300 LUX. Po obu stronach boiska zamontowane zostały siedziska dla kibiców, w sumie 240 sztuk. Boisko jest całkowicie ogrodzone – zamontowano panele ogrodzeniowe wysokości 2,0 m oraz dwie bramy wjazdowe z furtkami od strony ul. Strumykowej.
Całkowita powierzchni zagospodarowania: 9.600 m2.
Całkowity koszt budowy: 2.358.973,83 złotych
ruby3m.jpg ruby4m.jpgKoszt budowy w 2013 roku: 456.890,00 złotych
Koszt budowy w 2014 roku: 1.902.083,83 złotych

    Po uroczystym przecięciu wstęgi poświęcenia dokonał ks. kan. dr Jan Szrejter, Proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie.
    Wszystkim, którzy będą korzystali z dziś otwartego boiska przy ul. Strumykowej życzymy wielu sukcesów sportowych, tężyzny fizycznej oraz kształtowania charakteru i zasad zdrowej rywalizacji.

Share this!
Zmieniony ( 03.07.2014. )
Czytaj całość
 
Współpraca dla dobra regionu
02.07.2014.
osi1m.jpg osi2m.jpg    30 czerwca 2014 roku w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie zawarto porozumienie między jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie wyrażenia woli współpracy (przez przystąpienie do mandatu terytorialnego) w ramach
prac nad programowaniem OSI- WRPO 2014-2020.
    Obszary Strategicznej Interwencji (w skrócie OSI) są elementem nowej wizji wykorzystania przyznanych Polsce środków pomocowych funduszy europejskich, w ramach kolejnej edycji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zintegrowane podejście terytorialne opiera się na kierowaniu pomocy finansowej do wyznaczonych wcześniej ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych służącej współfinansowaniu projektów wspierających rozwój społeczno-ekonomiczny tych obszarów. W obrębie Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego znalazły się gminy: Czerniejewo, Gniezno, Kłecko, Łubowo, Niechanowo, Witkowo, Powiat Gnieźnieński oraz Miasto Gniezno, które pełni jednocześnie rolę Lidera Obszaru.
osi3m.jpg    Przed włodarzami jednostek samorządu ujętych w OSI stoi nie lada wyzwanie. Konieczne jest osiągnięcie kompromisu w zakresie podziału około 120 mln złotych na projekty, które w znaczący sposób mogą poprawić sytuację społeczno – gospodarczą obszaru subregionalnego skupionego wokół Gniezna. Biorąc pod uwagę skalę potrzeb, ilość i zakres propozycji projektów wstępnie złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, kwota do podziału nie jest niestety zbyt duża.
    W ciągu najbliższych miesięcy samorządy ujęte w OSI muszą opracować diagnozę obszaru subregionalnego ze wskazaniem najważniejszych problemów i potrzeb gnieźnieńskiego obszaru. Diagnoza ma być punktem wyjścia do podjęcia negocjacji z Zarządem Województwa Wielkopolskiego co do zakresu interwencji w ramach OSI. Krótko mówiąc, samorządowcy z gnieźnieńskiego OSI muszą sami przygotować wspólnie ustaloną listę projektów, a dodatkowo przekonać Marszałka, że te konkretne projekty przyniosą wymierne efekty dla subregionu gnieźnieńskiego, co potwierdzą wskaźniki realizacji poszczególnych projektów. Efektem tych negocjacji ma być podpisanie na początku roku 2015 kontraktu z Zarządem Województwa Wielkopolskiego. Aby został osiągnięty kompromis, wspólną propozycję projektów musi poprzeć co najmniej połowa gmin należących do OSI. Pula środków w ramach Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego to tylko jeden z instrumentów pozyskania środków unijnych w ramach perspektywy unijnej 2014-2020.
    Każda gmina, każdy beneficjent będzie mógł ubiegać się również o środki w ramach konkursów, w podobny sposób jak odbywało się to w ramach WRPO 2007 – 2013. Ponadto będą uruchomione instrumenty ogólnopolskie, w ramach których będzie można ubiegać się o dofinansowanie większych projektów. Aktualnie kontrakt wojewódzki znajduje się w fazie negocjacji z Komisją Europejską. Ostateczny kształt WRPO 2014 winien być znany jeszcze w tym roku.

Share this!
Zmieniony ( 02.07.2014. )
Czytaj całość
 
Renowacja murawy na stadionie piłkarskim
02.07.2014.
murawa1m.jpg murawa2m.jpg     23 czerwca 2014 GOSiR rozpoczął prace związane z renowacją murawy stadionu piłkarskiego przy ul. Strumykowej. Prace te polegają na;
    - wymianie darni na powierzchni około 800 mkw. Prace poprzedzone były usunięciem starej darni, wyrównaniem i przygotowaniem podłoża pod nową nawierzchnię
    - uzupełnieniu ubytków na pozostałej powierzchni płyty dosiewem ręcznym i dosiewem perforacyjnym
    Pozostałe zabiegi które będą wykonane to:
    - aeracja
    - wertykulacja
    - zastosowanie nawozów na porost i kolor trawy
murawa3m.jpg murawa4m.jpg    - piaskowanie
    - wałowanie
    - codzienne nawadnianie
    - przycinanie darni wg potrzeb
    Zasadnicze prace na murawie zostaną wykonane do 30 czerwca 2014 roku. Bieżąca pielęgnacja płyty (nawadnianie i przycinanie) odbywać się będzie do momentu pierwszych rozgrywek zaplanowanych na druga połowę sierpnia 2014.

Share this!
Zmieniony ( 02.07.2014. )
 
Otwarcie placu na Pustachowie
30.06.2014.
pusta1m.jpg pusta2m.jpg    Sprzęt zakupiony ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: duży zestaw zabawowy z kilkoma zjeżdżalniami, huśtawka wahadłowa podwójna, ścianka wspinaczkowa oraz ławka z oparciem – to elementy nowej „strefy rekreacji wolnej od nałogów”, którą otwarto uroczyście 28 czerwca 2014 roku przy ulicy Gębarzewskiej. W inauguracji miejsca, gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie spędzać czas, wzięli udział podopieczni Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, mieszkańcy, członkowie Rady Osiedla Pustachowa, pusta3m.jpg pusta4m.jpgprzedstawiciele duchowieństwa, oraz radni i przedstawiciele władz miasta.
    Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje towarzyszące wydarzeniu. Mieszkańcy i radni osiedlowi przygotowali słodki poczęstunek, grochówkę, kiełbaski z grilla i napoje, a wszystkie przybyłe dzieci mogły skorzystać z zabawy na dmuchanym zamku. Jedna z firm medycznych oferowała możliwość zbadania poziomu cukru, a uzdolniona artystycznie młodzież przygotowała program wokalny. Oczywiście najmłodsi chętnie korzystali także z pusta5m.jpg pusta6m.jpgnowych sprzętów, które oficjalnie do użytku oddał Prezydent Jacek Kowalski wraz z radnym Jerzym Hornem oraz Przewodniczącą Rady Miasta Gniezna Marią Kocoń.
    Strefa to efekt współpracy lokalnej społeczności, rad osiedlowych i przedstawicieli magistratu. Z pewnością dobrze służyć będzie mieszkańcom, gdyż to właśnie z ich inicjatywy doszło do jej powstania. O stan techniczny urządzeń i doposażanie placu w kolejne atrakcje dbać będą Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, które są administratorem obiektu.

Share this!
Czytaj całość
 
Nowe boisko już gotowe
27.06.2014.
rug1m.jpg rug2m.jpg    Zakończyła się budowa boiska treningowego przy ul. Strumykowej w Gnieźnie. Obiekt pozytywnie przeszedł procedury odbiorowe, jak również uzyskał Decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zezwalającą na jego użytkowanie.
    Miasto wzbogaciło się o pełnowymiarową płytę boiska do gry w piłkę nożną o wymiarach 100x60m. Zainstalowano na nim nawierzchnię ze sztucznej trawy, która po zasypaniu piaskiem kwarcowym oraz wysokiej jakości granulatem, pozwala na komfortowe prowadzenie rozgrywek.
    Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że na płycie boiska wkomponowane zostało (w kolorze żółtym) oliniowanie do gry w rugby wraz z bramkami do tej dyscypliny sportu. Dla kibiców przygotowanych zostało 240 miejsc siedzących, natomiast 6 masztów rug3m.jpg rug4m.jpgoświetleniowych o wysokości 18 metrów każdy, uatrakcyjnią rozgrywki jak i inne wydarzenia organizowane po zmroku.
    Po obwodzie murawy wykonane zostało utwardzenie terenu o powierzchni 2.100,0 m. Teren inwestycji został w pełni ogrodzony i wyposażony w system monitoringu. Zapewniono również dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt inwestycji to 2,4 miliona złotych.


Share this!
Zmieniony ( 27.06.2014. )
 
Pięćdziesiąt lat wspólnej drogi życia
27.06.2014.
gody1m.jpg gody2m.jpg    Pół wieku temu jedenaście par z Miasta Gniezna i Gminy Gniezno przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Przede wszystkim jednak obiecali darzyć się uczuciem, które – co było widać – mimo wielu lat nie wygasło. 26 czerwca 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w obecności Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego i Wójta Gminy Gniezno Włodzimierza Lemana wszystkie pary obchodzące zaszczytne, złote gody otrzymały medale oraz moc życzeń.
    Podczas ceremonii specjalnie wyróżniono jednak dwa małżeństwa z jeszcze dłuższym stażem: Państwa Emilię i Ludwika Starczewskich oraz Anicetę i Aleksandra Grześkowiaków z Gminy Gniezno, którzy są razem już od 55 lat. Prezydent Jacek Kowalski gody3m.jpg gody4m.jpgwręczając im kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy oraz upominki powiedział, że małżeństwa takie są niezbitym dowodem siły i piękna łączącego ich uczucia.
    Pary, które mają za sobą już spędzone wspólnie pół wieku otrzymały medal Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Byli to Państwo: Janina i Andrzej Kupisiowie, Anna i Henryk Kozłowscy, Janina i Tadeusz Modrzejewscy, Monika i Stefan Pawliccy, Maria i Marian Ryczkowscy, Bogdana i Stanisław Smelkowscy, Maria i Alfons Stawscy, Sabina i Jan Urbankowie, Wiesława i Stanisław Walkowscy, Czesława i Stefan Zalewscy oraz Leokadia i Edward Witkowscy.
    Wszystkim szacownym jubilatom odśpiewano okolicznościowe sto lat, a prowadzący gody5m.jpg gody6m.jpgcałą uroczystość Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariusz Kabaciński wręczył wszystkim paniom bukiety pięknych róż. Na koniec uroczystości był czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcia oraz życzenia od przybyłych licznie najbliższych i przyjaciół.

Share this!
Zmieniony ( 27.06.2014. )
Czytaj całość
 
Rusza sezon na kąpielisku Winiary
26.06.2014.
winiary1m.jpg winiary2m.jpg    Tradycją stało się już, że wraz z rozpoczęciem wakacji rusza sezon letni na Kąpielisku Winiary. Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji zadbał o to, aby mieszkańcy Gniezna chcący wypocząć w naszym mieście mogli miło i bezpiecznie spędzić czas nad wodą.
    Na kąpielisku uporządkowano już teren, uzupełniono piasek plażowy, wyrównano dno oraz brzeg jeziora. Trwają prace wykończeniowe związane z przygotowaniem niezbędnego sprzętu ratowniczego i pływającego.
    Nad jezioro zapraszamy już od 28 czerwca 2014. Nad bezpiecznym pobytem na kąpielisku osób kąpiących się czuwa wykwalifikowana kadra ratownicza.
    Kąpielisko podzielone zostało na dwie strefy:
    - pierwsza z nich dla osób niepływających do głębokości 1,20 m /oznaczona bojami czerwonymi/. Jest tu również tzw. brodzik dla dzieci.
winiary3m.jpg winiary4m.jpg    - druga strefa dla pływających oznaczona bojami żółtymi.
    Przypominamy, iż w rok u 2011 GOSiR otrzymał wyróżnienie dla kąpieliska przyznane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezesa Zarządu WOPR Województwa Wielkopolskiego za organizację bezpiecznego kąpieliska wykorzystywanego do kąpieli w sezonie letnim.
    Kąpielisko czynne będzie przez całe wakacje, do 31 sierpnia 2014 Strzeżone jest codziennie w od 10.00 do 18.00.
    Na terenie Kąpieliska wypożyczyć będzie można również sprzęt pływający oraz skorzystać z uruchomionego tam punktu gastronomicznego.
    Jest to idealne miejsce na spacery, rekreację i wypoczynek dla mieszkańców Gniezna i turystów.

Share this!
Zmieniony ( 26.06.2014. )
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1167
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 16
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu