Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania


Artykułów: 12003

Odwiedzających: 14278402
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Atrakcyjne zajęcia dla najmłodszych
13.08.2015.
mak1m.jpg mak2m.jpg    Stowarzyszenie Maki po raz kolejny zorganizowało w wakacje letnie popołudniówki dla dzieci i młodzieży. Projekt sfinansowany został ze środków Urzędu Miasta w Gnieźnie. Dla wielu dzieci była to jedyna podczas tych wakacji forma aktywnego wypoczynku.
    Podczas projektu dzieci brały udział w zajęciach socjoterapeutycznych, w zajęciach plastycznych, kulinarnych i sportowych, również uczestniczyły w wyjściu integracyjnym do kina i wycieczce do ośrodka jeździeckiego. Dzieci miały zapewnioną fachową opiekę i mnóstwo atrakcji, które w przyjemny i atrakcyjny sposób pokazały, jak można zagospodarować wolny czas i jak dobrze można współpracować w grupie rówieśniczej.
    Istotnym faktem jest także, iż uczestnicy podczas zajęć z psychologiem kształtowały umiejętności życiowe i alternatywy dla dobrego i zdrowego życia bez nałogów i przemocy.

Share this!
Zmieniony ( 13.08.2015. )
Czytaj całość
 
Letnie kolonie na tatrzańskich szlakach
31.07.2015.
zakopa1m.jpg zakopa2m.jpg    Dzięki otwartemu konkursowi ofert ogłoszonemu przez Department Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego czterdziestoosobowa grupa dzieci wydelegowanych przez Zespoły Kuratorskie, MOPS, oraz Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne i inne podmioty pomocowe mogła przeżyć jedenastodniową przygodę na zakopiańskich szlakach.
    30 lipca 2015 radosna gromada powróciła z kolonii terapeutycznych w Murzasichle koło Zakopanego. Wakacyjny wyjazd był nagrodą za dobre zachowanie i całoroczną aktywność dzieci.
    Wśród atrakcji znalazły się obowiązkowe podczas wakacji na Podhalu zwiedzanie samego Zakopanego, w tym spacer Krupówkami i odwiedzenie Muzeum Tatrzańskiego, wyprawy z przewodnikiem nad Morskie Oko i do Jaskini Mroźnej i zwiedzanie okolicznych miejscowości z ich atrakcjami. Obok przyrody i historii Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestnicy mogli poznać i nieco góralskiego folkloru. Nie zabrakło też wizyty w muzeum figur woskowych czy rekreacji w Termie Białka.
    Ważnym elementem wyjazdu były również zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone przez Ewę Wegner, skoncentrowane na trzech głównych zadaniach: budowaniu poczucia własnej wartości, asertywności – umiejętności wyrażania swoich uczuć i opinii oraz odmawiania na sposoby akceptowalne społecznie, a także na rozwoju zdolności współpracy w grupie. To wszystko uczestnicy mieli okazję wzmacniać przez cały czas pobytu na koloniach, czy to poprzez solidarne działanie w grupie i pomaganie sobie w razie potrzeby, czy różnego rodzaju zajęcia nie tylko terapeutyczne, ale i rekreacyjne. Popołudniowe i wieczorne aktywności angażowały różne talenty. Wychowawcy przygotowali turnieje sportowe – tenisa stołowego, piłki nożnej i stołowych piłkarzyków, zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu, plastyczne, gry towarzyskie, karciane i planszowe, czy grę terenową ze wskazówkami do znalezienia w sąsiadującym z ośrodkiem wypoczynkowym lesie.
    Na tych, którzy pierwszy raz mieli okazję wyjechać na wakacyjny obóz, czekał kolonijny chrzest. Początkowo budził u uczestników odrobinę strachu, jednak po przejściu szeregu zabawnych zadań nagrodą było nie tylko nadanie „góralskiego” imienia, ale też i uznanie całej grupy. Z kolei wszyscy chętni mogli sprawdzić się w konkursie talentów – cóż, niemal zawsze wszyscy jurorzy byli „na tak”, nie sposób więc było wyłonić zwycięzców. Właściciele ośrodka „Leśna Cisza”, w którym gnieźnieńskie Świetlice gościły nie po raz pierwszy, umożliwili również wspólne wieczorne śpiewanie w blasku ognia w klimatycznej, drewnianej bacówce.
    I chociaż cisza ta nader często zakłócana była piosenkami i dopingowaniem piłkarskich rozgrywek, pozostaje mieć nadzieję, że i następnym razem gnieźnianie zostaną powitani z otwartymi ramionami. Tymczasem obładowani kilogramami oscypków i tonami wspomnień koloniści po pożegnaniu już po przyjeździe do Gniezna wrócili do swoich rodzin. Trudno powiedzieć, kto za kim stęsknił się bardziej. Podczas wyjazdu dziećmi opiekowała się     wykwalifikowana kadra wychowawców, wolontariuszy i terapeutów: Izabella Budzyńska, Agnieszka Nowacka, Sławomir Komosiński, oraz Tomasz Stanowski. Kierownikiem obozu była Zofia Komosinska.

Share this!
Zmieniony ( 31.07.2015. )
Czytaj całość
 
"Ciśnienie na Życie" w Gnieźnie
30.07.2015.
acard1m.jpg acard2m.jpg    Już 3 i 4 sierpnia 2015 w Gnieźnie w mobilnym centrum badań „Ciśnienie na Życie”, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, oznaczyć poziom cholesterolu oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach od 10:00 do 18:00 będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
    Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” już po raz trzeci wysyłają w Polskę mobilne centrum badań. W tym roku będzie można w nim nie tylko bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poznać wiek swojego serca, ale również sprawdzić poziom cholesterolu. Wiek serca pomaga określić innowacyjna aplikacja, przygotowana specjalnie na potrzeby acard3m.jpg acard4m.jpgkampanii, która pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.
    Osoby, u których występują czynniki ryzyka powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Dlatego też na terenie całej Polski powstaną Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy stylu życia oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
    Kolejną nowością w tegorocznej odsłonie kampanii jest konkurs „Najmłodsze serce” – dodatkowa motywacja dla pacjentów do wprowadzenia prozdrowotnych zmian w życiu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać kupon dostępny w busie „Ciśnienia na Życie” uzupełniony pieczątkami od lekarza potwierdzającymi regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób staram się obniżyć wiek mojego serca?”. Kupon zostanie wręczony pacjentom, którzy mają podwyższone ciśnienie, cholesterol lub wiek serca odpowiednio wyższy od metrykalnego. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.
    Pomiary ciśnienia, cholesterolu oraz wieku serca będą odbywać się na Głównym Rynku w Gnieźnie w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na Życie”. Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać 3 i 4 sierpnia (poniedziałek, wtorek) w godzinach od 10:00 do 18:00.
    Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl
    Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku działania Kampanii będą popularyzowały działania pomagające obniżyć wiek serca. Działania Kampanii merytorycznie wspiera Rada Ekspertów w składzie: prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Stefan Grajek oraz prof. Tomasz Zdrojewski. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

Share this!
Zmieniony ( 30.07.2015. )
 
Kolejne ulice z nowym oświetleniem
29.07.2015.
lampy1m.jpg lampy2m.jpg    27 lipca 2015 roku odbył się końcowy odbiór nowo wybudowanego oświetlenia na ulicy Krańcowej i Dalekiej. Oświetlenie wykonano na odcinku 221 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 8 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł 40 tysięcy złotych.
    Zakończono również oświetlenie drogowe na ul. Trzemeszeńskiej. Oświetlenie wykonano na odcinku 183 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 4 słupy stalowe ocynkowane z wysokoprężnymi lapami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł 21,6 tysięcy złotych.

Share this!
Zmieniony ( 29.07.2015. )
Czytaj całość
 
Przebudowa ul. Bocznej w Gnieźnie
15.07.2015.
boczna1m.jpg boczna2m.jpg    6 lipca 2015 dokonano odbioru końcowego inwestycji pod nazwą „Przebudowa ul. Bocznej w Gnieźnie”. Na odcinku 206 metrów wykonano nawierzchnię jezdni (o szerokości 5,00 m) z kostki Domino ekologiczne na podbudowie z kruszywa łamanego twardego (pow. 1.063,25 m2) ograniczonej obustronnie krawężnikiem najazdowym 15x22 cm, ze spadkiem jednostronnym do ścieku przykrawężnikowego szer. 0,20 m.
    Położono także nawierzchnię chodników i dojść do posesji z kostki Domino szarej na podbudowie z kruszywa łamanego twardego (pow. 564,00 m2) i nawierzchnię zjazdów z kostki Domino grafitowej na podbudowie z kruszywa łamanego twardego (pow. 286,00 m2). Wykonano odwodnienie z: 4 studni zbiorczych dla wody opadowej, 7 sztuk wpustów ulicznych z przykanalikami, a także humusowanie terenów zielonych na powierzchni 498,60 m2.
boczna3m.jpg boczna4m.jpg    Wartość ogólna zadania realizowanego od 4 maja 2015 roku do 6 lipca 2015 roku wyniosła 329.057,13 złotych brutto.

Share this!
Zmieniony ( 15.07.2015. )
 
Udana giełda zatrudnienia
09.07.2015.
gielda1m.jpg gielda2m.jpg    Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się nowatorska, zorganizowana po raz pierwszy w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie giełda zatrudnienia. 6 lipca 2015, od 12.00 do 18.00 osoby szukające pracy lub chcące zmienić miejsce zatrudnienia, mogły zapoznać się z ofertą kilku firm, a także zostawić CV.
    Swoje stanowiska, ale przede wszystkim oferty przedstawiały firmy Maciejka Footwear Sp. z o.o. Spółka Komandytowa; Scanclimber Sp. z o.o.; VELUX Polska Sp. z o.o., a także Kirchhoff Polska, który rozpocznie działalność w Gnieźnie na w pierwszej połowie 2016 roku i na początku zatrudni około 100 osób.
    Dzięki udziałowi w Giełdzie, potencjalni pracownicy dowiedzieli się, czy już w chwili obecnej posiadają niezbędne kwalifikacje, czy też - aby lepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy - konieczne jest nabycie przez nich nowych umiejętności, na przykład przez udział w kursach gielda3m.jpg gielda4m.jpgorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Pracodawcy z kolei uzyskali możliwość bezpośredniego, pierwszego kontaktu z potencjalnymi pracownikami.

Share this!
Zmieniony ( 09.07.2015. )
Czytaj całość
 
Palmy, piasek i leżaki w centrum
08.07.2015.
rynek1m.jpg rynek2m.jpg    Od 8 lipca 2015 działa już oficjalnie miejska plaża na Rynku w Gnieźnie. Leżaki dla mieszkańców i turystów będą dostępne codziennie, w godzinach od 12.00 do 21.00, prawie do końca sierpnia. Plaża zostanie zdemontowana przed koncertem finałowym KFA zespołu Luxtorpeda, który odbędzie się 29 sierpnia 2015. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Inicjatywa zorganizowana jest w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Share this!
Zmieniony ( 08.07.2015. )
Czytaj całość
 
Gnieźnianie okazali serce
03.07.2015.
zyrafa1m.jpg zyrafa2m.jpg     16.574,50 złotych - taką kwotą mieszkańcy Gniezna wsparli roczną Hanię, u której w grudniu ubiegłego roku zdiagnozowano nowotwór złośliwy oka „siatkówczaka”. Tyle pieniędzy udało się zebrać 13 czerwca 2015 w trakcie festynu rodzinnego „Serce – Sercu Gramy dla Hani” oraz zbiórki prowadzonej na terenie Gniezna. Festyn wraz ze zbiórka pieniędzy na obiektach GOSiR przy ul. Paczkowskiego zorganizowało Stowarzyszenie Żyrafa działające przy Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie wraz Prezydentem Miasta Gniezna Tomaszem Budaszem.
    30 czerwca 2015 w restauracji „Ratuszowa” odbyło się spotkanie podsumowujące organizację Festynu z udziałem Prezydenta. – „Ta akcja przerosła nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się takiego pozytywnego odzewu, nie tylko ze strony osób, które zaangażowały się w organizację naszego przedsięwzięcia - a było ich ponad 280, a do tego 37 firm i klubów sportowych - ale także  jeżeli chodzi o udział mieszkańców Gniezna. Szacujemy, że z festynu skorzystało ponad 2000 osób, co miało duże przełożenie na ilość zebranych środków na leczenie naszej Hani.”  – mówi Michał Dziel ze Stowarzyszenia Żyrafa. – „Mam nadzieję, że w zamian za składane datki dostarczyliśmy uczestnikom wiele radości i zabawy, a mecz Reprezentacji Gniezna z Reprezentacją Artystów Polskich był wisienką  na torcie całej akcji.”
    Kamil Murch, który również był zaangażowany w organizację festynu - grał w piłkę nożną w reprezentacji Gniezna - przyznaje, że czynnikiem, który zdecydował o powodzeniu festynu, była z pewnością pogoda. – „Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, organizatorom, pomysłodawcom, ludziom, którzy przyłożyli rękę do organizacji tego wydarzenia. Gdyby nie fakt, że tak licznie przybyli sami mieszkańcy i osoby zaangażowane w organizację, to ta impreza nie miałaby miejsca. Nie potrzebni są ogromni  sponsorzy z dużymi pieniędzmi. Wystarczy tylko dobre serce. Tak, jak głosi nasze hasło „Serce – Sercu”. Jeden człowiek pomógł drugiemu.” – mówi Kamil Murch. – „Nie spodziewaliśmy się, że tyle osób przyjdzie na festyn. Zaskoczyło nas też, że tylu ludzi zdecydowało się pomagać.” – mówi ojciec małej Hani. – „Miłe jest to, że każdy z własnej inicjatywy przyszedł i pomagał. To jest wspaniałe.” – dodaje Elżbieta Pietraszewska, mama Hani, która nie kryła zaskoczenia i wzruszenia, widząc listę osób, które zaangażowały się w organizację festynu i pomoc dla jej córki.
    Podczas spotkania podsumowującego akcję, rodzice Hani i ona sama odebrali symboliczny czek na zebraną kwotę. Stowarzyszenie Żyrafa wdzięczne jest za bezinteresowną pomoc i życzliwość oraz za niezwykłą wrażliwość i najpiękniejsze ludzkie uczucia okazane rocznej Hani. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują także wszystkim osobom, instytucjom, firmom oraz klubom sportowym zaangażowanym w przedsięwzięcie:

Share this!
Zmieniony ( 03.07.2015. )
Czytaj całość
 
Giełda zatrudnienia w Urzędzie Miejskim
03.07.2015.
gielda1m.jpg gielda2m.jpg    W poniedziałek, 6 lipca 2015 w godzinach od 12:00 do 18:00 w holu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie odbędzie się Giełda zatrudnienia.
    Ta nowatorska inicjatywa umożliwi osobom poszukującym pracy (lub chcącym ją zmienić) zorientowanie się w zakresie posiadanych kompetencji do przyszłej pracy w firmach działających w Gnieźnie. Giełda przybliży także zainteresowanym możliwości zatrudnienia w nowej firmie Kirchhoff Polska Sp. z o.o., która od marca 2016 roku planuje uruchomić w naszym mieście zakład produkcyjny. Zaprezentuje także ofertę już istniejących firm na rynku gnieźnieńskim takich jak: Maciejka Footwear Sp. z o.o. Spółka Komandytowa; Scanclimber Sp. z o.o.; VELUX Polska Sp. z o.o.
    Osoby poszukujące pracy lub chcące zmienić pracę będą mogły poznać oczekiwania wyżej wymienionych pracodawców wobec przyszłych pracowników oraz zdobyć szczegółowe informacje na temat działalności firm oraz planowanego profilu zatrudnienia. Dzięki Giełdzie kandydaci poszukujący zatrudnienia w Gnieźnie zapoznają się z charakterem oferowanej pracy – dowiedzą się, jaka wiedza oraz umiejętności są wymagane przez firmy na konkretnych stanowiskach pracy.
    Dzięki udziałowi w Giełdzie, potencjalni pracownicy dowiedzą się, czy już w chwili obecnej posiadają niezbędne kwalifikacje, czy też - aby lepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy - konieczne jest nabycie przez nich nowych umiejętności, na przykład przez udział w kursach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Pracodawcy z kolei uzyskają możliwość bezpośredniego, pierwszego kontaktu z potencjalnymi pracownikami. Zdobędą informacje na temat tego, jakie kwalifikacje posiadają potencjalni pracownicy. W przypadku braku dopasowania stawianych wobec przyszłych pracowników wymagań, pozwoli to zbudować system szkoleń umożliwiający nabycie kandydatom odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy na danym stanowisku.
    Należy podkreślić, iż Giełda zatrudnienia jest również właściwym miejscem dla młodych ludzi, którzy stają obecnie przed dylematem, jakie kierunki dalszej edukacji podjąć, aby w przyszłości nie mieć problemu z podjęciem zatrudnienia.
    Aby najpełniej wykorzystać możliwości jakie stwarza Giełda, należy odpowiednio się przygotować: zaktualizować swoje CV, które może być podstawą do tego, aby przyszły pracodawca mógł ocenić, czy nasza kandydatura będzie dla niego atrakcyjna. Pomóc w tym będą mogli doradcy zawodowi, którzy będą dyżurowali w trakcie trwania Giełdy udzielając bezpłatnych porad.
    Giełda zatrudnienia jest kolejnym krokiem w kierunku działań na rzecz gospodarczego rozwoju Miasta Gniezna. Należy podkreślić, iż 17 czerwca 2015 Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz podpisał porozumienie z zarządem koncernu Kirchhoff Polska Sp. z o. o., który planuje ulokować swój zakład w Gnieźnie, już na początku 2016 roku.
    Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy 6 lipca 2015, w godzinach od 12:00 do 18:00 do holu (parter budynku) Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Share this!
Zmieniony ( 03.07.2015. )
 
Partnerska wizyta na Węgrzech
02.07.2015.
eszter1m.jpg eszter2m.jpg    W ostatni weekend czerwca 2015 roku, delegacja Miasta Gniezna z prezydentem Tomaszem Budaszem na czele, reprezentowała Pierwszą Stolicę Polski podczas obchodów Dnia św. Władysława - święta Polonii na Węgrzech. Istotnym punktem wizyty były również odwiedziny w dwóch zakładach firmy Kirchhoff Automotive - w węgierskim Esztergom i polskich Gliwicach. Firma w 2016 planuje otworzyć nową fabrykę na terenie Gniezna.
    Oficjalna wizyta na Węgrzech prezydenta Tomasza Budasza oraz jego zastępcy Jarosława Grobelnego rozpoczęła się od odwiedzin w mieście partnerskim Gniezna, Esztergom (Ostrzyhomiu). W historycznej, pierwszej stolicy Węgier, gnieźnieńska delegacja podejmowana była m.in. przez wiceburmistrza miasta, klub Polonii węgierskiej oraz szefostwo miejscowej fabryki Kirchhoff.
eszter3m.jpg eszter4m.jpg    W kolejnych dniach reprezentacja Pierwszej Stolicy Polski gościła w Budapeszcie, gdzie na placu przed bazyliką św. Stefana pojawiło się stoisko promujące Gniezno podczas święta węgierskiej Polonii. Obchody Dnia św. Władysława zakończyła uroczystość w teatrze Duna Palota, a w prezentowanej tam części artystycznej niemały udział miała grupa wokalna "Fantazja" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, która jak zwykle pokazała się z jak najlepszej strony.
    Podczas drogi powrotnej do Gniezna, obaj prezydenci odwiedzili również gliwicki oddział korporacji Kirchhoff Automotive, gdzie powitani zostali przez dyrektora tamtejszego zakładu, Rafała Lechowskiego - zaangażowanego w powstanie nowej fabryki firmy w Gnieźnie. Jej budowa planowana jest na lata 2015-2016. W pierwszym etapie, inwestycja ma zapewnić około 100 miejsc pracy.

Share this!
Zmieniony ( 02.07.2015. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1312
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu