Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 2 gości

Artykułów: 11338

Odwiedzających: 11542348
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Jaśniej na Żnińskiej i Wojskowej
17.11.2014.
lampy1m.jpg lampy2m.jpg    Nowe oświetlenie drogowe zamontowano na ulicy Żnińskiej w Gnieźnie. Wykonano je na odcinku około 620 metrów. Zastosowano 18 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł około 60 tysięcy złotych.
    Na ulicy Wojskowej z kolei wykonano oświetlenie na odcinku około 220 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 7 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł około 25 tysięcy złotych.


Share this!
Zmieniony ( 17.11.2014. )
 
Rodzinna, aktywna integracja
13.11.2014.
usks1m.jpg usks2m.jpg    Dzięki dofinansowaniu z Departamentu Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu USKS „Rodzice – Dzieciom” realizuje w 2014 roku projekt o nazwie „Aktywność z Rodziną”. Został on skierowany do dzieci i młodzieży z rodzin wywodzących się ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym i dotkniętych różnego rodzaju problemami. Opracowany został na bazie wieloletnich doświadczeń pracowników Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych.
    Ukazywał on, że dzieci z rodzin w trudniejszej sytuacji często powielają schematy wyniesione z domu, traktując alkohol i inne substancje psychoaktywne jako ucieczkę od usks3m.jpg usks4m.jpgproblemów. Bywa też, że to właśnie najbliższe otoczenie wymusza na coraz to młodszych dzieciakach zachowania nieakceptowane społecznie.
    Projekt zakładał zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu warsztatów i spotkań edukacyjnych poświęconych tematyce przeciwuzależnieniowej dla grupy 10 rodziców i 20 dzieci. W trakcie spotkań rodzice poznali między innymi etapy uzależnienia.
    Dzieci, młodzież oraz rodzice biorący udział w projekcie uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych, poświęconych tematyce zagrożeń, jakie niosą narkotyki i alkohol. Ponadto przeprowadzone zostały także warsztaty poświęcone komunikacji interpersonalnej, które miały na celu nauczyć rodziców i dzieci, jak ze sobą rozmawiać, szczególnie w sytuacji, usks5m.jpg usks6m.jpgkiedy różne problemy pojawią się w ich życiu.
    Punktem zwrotnym projektu był zorganizowany, wspólny, czterodniowy wyjazd wspomnianych wyżej rodzin do górskiej miejscowości Duszniki Zdrój w terminie od 8 do 11 listopada 2014. Tam, pod czujnym okiem Prezesa USKS Zofii Komosińskiej, poza relaksem i zwiedzaniem najbliższej okolicy, rodzice mogli pobyć ze swoimi dziećmi, spędzić wspólnie czas i cementować rodzinne więzi. W trakcie wyjazdu rodzice i dzieci uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i edukacyjno - profilaktycznych. Dodatkowo zorganizowano spotkanie biesiadne przy grillu, by pokazać, że robienie wspólnie wielu rzeczy może zacieśnić relacje między członkami rodzin. Dodatkowym elementem, podczas wyjazdu były zajęcia turystyczno – relaksacyjne; takie jak wizyta na basenie, w grocie solnej oraz lekcja muzealna w muzeum zabawek w Kudowie Zdroju. usks7m.jpg usks8m.jpgWspólnie z dziećmi i ich rodzicami podczas pobytu w Dusznikach Zdroju zdobyto również dwa okoliczne wniesienia – „ Ptasią Górę” i „Jamrozową Polanę”.
    W najbliższym czasie, już w Gnieźnie, zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące całość działań projektowych, którego uczestnicy będą mieli okazję podzielić się wrażeniami i spostrzeżeniami pozwalającymi na opracowanie dalszej strategii działań koordynowanych przez USKS.

Share this!
Czytaj całość
 
Uczczono Józefa Chociszewskiego
13.11.2014.
chocisz1m.jpg    Listopad jest miesiącem, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy groby naszych zmarłych. Władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, szkół i organizacji pozarządowych uczcili z tej okazji 11 listopada 2014 roku 100 rocznicę śmierci Józefa Chociszewskiego.
chocisz3m.jpg    Patron jednej z ulic naszego miasta przyszedł na świat 28 lutego 1837 roku we wsi Chełst. W latach 1849 – 58 uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, potem pracował w redakcjach wielu gazet: w „Dzienniku Poznańskim”, „Gwiazdce Cieszyńskiej”, „Nadwiślaninie”, „Przyjacielu Ludu”, „Przyjacielu Dzieci”, „Piaście”, „Dzienniku Kujawskim” oraz „Gazecie Gnieźnieńskiej.”
    Często gazety i wydawnictwa były rocznymi efemerydami. Działo się tak ze względu na prześladowania Józefa Chociszewskiego przez zaborców, za odważne i patriotyczne treści jego artykułów. W Gnieźnie spędził ostatni okres swojego życia. Wydawał gry towarzyskie i pocztówki o patriotycznej treści. Napisał też kilkanaście sztuk dla chocisz2m.jpgteatrów amatorskich. Zmarł 11 listopada 1914 roku. Pochowany jest na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie.
    Zastępca Prezydenta Czesław Kruczek przypomniał życiorys zacnego obywatela naszego miasta. Gośćmi uroczystości była młodzież z rodzinnej miejscowości Chociszewskiego, który jest patronem tamtejszej szkoły.

Share this!
Czytaj całość
 
Stypendia dla studentów z zagranicy
12.11.2014.
ike1m.jpg ike2m.jpg     W Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie studiuje obecnie 30 studentów - obcokrajowców. Wśród nich znaczącą grupę: 27 osób, stanowią studenci z Ukrainy, Rosji i Litwy. Z inicjatywy IKE UAM, dla części studentów pozyskano stypendia od darczyńców spoza Uniwersytetu; szczególnie chętnie do inicjatywy przyłączyły się Miasto Gniezno i Powiat Gnieźnieński.
    Uroczyste wręczenie stypendiów studentom odbyło się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie 5 listopada 2014 o 13.00. Beneficjentami stypendiów Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w roku akademickim 2014/2015 zostali studenci z Ukrainy: Valentina Cherevchenko i Iurii Ganushchak. Beneficjentami stypendiów Rady Miasta Gniezna w roku akademickim 2014/2015 zostali: Olha Bryzhata, Olena Kondel, Myroslava Laskava, Alona Vdovychenko i Daria Zabolotna (z Ukrainy).
ike3m.jpg ike4m.jpg     Podczas uroczystości podpisany został list intencyjny pomiędzy Grupą Kapitałową Immobile S.A. i Fundacją Rumak, reprezentowaną przez Prezesa Rafała Jerzego oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, reprezentowanym przez Prorektora prof. dr hab. Zbigniewa Pilarczyka. Współpraca o charakterze edukacyjno-socjalnym dotyczyć będzie m.in. pomocy stypendialnej dla studentów
    z Litwy studiujących w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie. W roku akademickim 2014/2015 Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. i Fundacja Rumak przyznały stypendia dla studentów: Jaroslava Zukovskisa (Litwa) i Ekateriny Fisenko (Rosja).
    Z prywatnej inicjatywy, wsparcia studentom z Ukrainy udzielił Tadeusz Bandosz, który ufundował stypendia dla Pawlo Sokala i Veroniki Prymiachenko z Ukrainy. Studenci z Ukrainy, Rosji i Litwy podziękowali darczyńcom tradycyjnym, własnoręcznie upieczonym przez siebie ike5m.jpg ike6m.jpg bochnem chleba (korowajem) i radosnym programem artystycznym, w którym wystąpili w tradycyjnych strojach, prezentując pieśni ludowe i patriotyczne.


Share this!
Zmieniony ( 12.11.2014. )
Czytaj całość
 
11 listopada w Gnieźnie
12.11.2014.
zwyc1m.jpg zwyc2m.jpg    Jak co roku, w Pierwszej Stolicy Polski, pod pomnikiem Bolesława Chrobrego odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe organizacji społeczno - politycznych, kombatanckich i młodzieżowych oraz mieszkańcy Miasta Gniezna. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie w ramach akcji „MOK dla Niepodległości” rozdawali także wszystkim obecnym biało - czerwone rozetki.
    W programie obchodów nie zabrakło Hymnu Państwowego, hejnału miasta oraz okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego. Pod pomnikiem złożono także liczne wieńce i kwiaty, a na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali Rotę.
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Share this!
Zmieniony ( 12.11.2014. )
Czytaj całość
 
Rewitalizacja Osiedla Grunwaldzkiego
12.11.2014.
mapkam.jpg    Prezydent Miasta Gniezna i autorzy przygotowujący Lokalny Program Rewitalizacji Osiedla Grunwaldzkiego w Gnieźnie zapraszają Szanownych Mieszkańców Osiedla Grunwaldzkiego do uczestnictwa w spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 20 listopada 2014 roku o 12.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Łubieńskiego 11.
    Tematem spotkania adresowanego do wszystkich zainteresowanych stron będzie przedstawienie wyników dotychczasowych prac oraz prezentacja „Programu rewitalizacji Osiedla Grunwaldzkiego w Gnieźnie na lata 2014 – 2020”, powstałego w oparciu o zebrane wnioski i postulaty dotyczące terenu objętego programem. Mając na uwadze Państwa dotychczasowe zainteresowanie powyższym tematem, liczymy na Państwa obecność.

Share this!
 
Fontanna na Rynku już wkrótce
07.11.2014.
fonn1m.jpg fonn2m.jpg    Jeszcze w listopadzie, długo oczekiwana fontanna na Rynku będzie oddana do użytku. Prace budowlane właśnie dobiegają końca.
    Głównym elementem będą trzy dysze spieniające oraz gejzer, zlokalizowane w najwyższym punkcie fontanny. Każda z dysz zasilana będzie niezależnie pompą wyposażoną w układ regulacji prędkości obrotowej, dając możliwość zróżnicowania wysokości obrazu wodnego. Woda, przelewając się z górnej kaskady do kolejnego poziomu tworzyć będzie ścianę wody o zróżnicowanym ciśnieniu. Dodatkowym atrybutem będzie możliwość uzyskania zróżnicowanej prędkości (zwiększenie lub zmniejszenie) przepływającej wody na poszczególne piętra fontanny. Opadająca woda grawitacyjnie przy dodatkowej, wymuszonej zmianie prędkości na przelewie będzie powodowała złudzenie od wzburzonego przelewu w formie wodospadu do spokojnego „laminarnego opadania wody”.
    Całość wyposażona będzie w zespół 87 lamp stanowiących podświetlenie fontanny. Ich zaletą będzie możliwość podświetlenia fontanny w różnych odmianach temperatury barwowej białego koloru (od barwy ciepłej do zimnej). Takie rozwiązanie da możliwość dynamicznej zmiany oświetlenia. Fontanna będzie więc efektowną grą wody i światła. Dodatkowo zainstalowanych zostanie 17 nowych opraw oświetleniowych, które oświetlą ławki. Całkowity koszt budowy fontanny to 1.499.015,84 złotych.
    Dane ogólne:
    - powierzchnia zabudowy - 167,42 m2
    - powierzchnia użytkowa komory technicznej - 4,80 m2
    - wysokość fontanny - 1,58 m2
    - średnica fontanny - 8,26 m
    - średnica w granicy siedzisk granitowych i odwodnienia - 15,80 m.


Share this!
Zmieniony ( 07.11.2014. )
 
Bohaterska postawa nagrodzona
05.11.2014.
polic1m.jpg polic2m.jpg    Co zrobić, gdy zauważymy, że ktoś ewidentnie łamie prawo, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia innych osób? Jeżeli jesteśmy pewni, że nie spowoduje to niebezpieczeństwa dla nas samych, możemy dokonać tak zwanego zatrzymania obywatelskiego. Tak jak uczyniło to niedawno dwoje mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski.
    Jedna z gnieźnianek jadąc samochodem zauważyła, że kierowca prowadzący pojazd obok, wykonuje podejrzane manewry, wskazujące na jazdę pod wpływem alkoholu. Uniemożliwiła mu ona dalszą jazdę, blokując jego auto, a dzięki pomocy młodego gnieźnianina Macieja Adamskiego, także ucieczkę z miejsca przestępstwa. Pomocny świadek dokonał także obywatelskiego zatrzymania, dzięki czemu sprawca trafił w ręce policji.
polic3m.jpg polic4m.jpg    5 listopada 2014 roku oboje bohaterskich gnieźnian spotkało się w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie z Prezydentem Jackiem Kowalskim oraz Komendantem Powiatowym Policji w Gnieźnie insp. Arturem Sobolewskim. Gospodarz Miasta podziękował gościom za ich przykładną postawę i wręczył dyplomy oraz drobne upominki. Także komendant przekazał specjalne podziękowania, podkreślając, że dokonując zatrzymań obywatelskich, musimy przede wszystkim zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Share this!
Czytaj całość
 
Darmowe szczepienia przeciw HPV
04.11.2014.
hpv1m.jpg hpv2m.jpg     W tym roku Miasto Gniezno dołączyło do grona samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Dziewczynki urodzone w 2001 roku będą mogły skorzystać ze szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV w ramach „Programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2014 – 2019”. O szczegółach akcji poinformował na specjalnej konferencji prasowej Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski 3 listopada 2014 w Gimnazjum nr 3 wraz z dr n. med. Marią Marcinkowską - Prezesem Zarządu Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej "Edictum".
    Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego co raku umiera około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
hpv3m.jpg hpv4m.jpg     Warto przypomnieć, że realizatorem programu będzie Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum” Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. ul. Adama Mickiewicza 31. Kwota przyznana na ten przez Miasto Gniezno to 49.617 złotych. Ilość dziewczynek do zaszczepienia to 111 (liczy się kolejność zgłoszeń). Szczepienia w całości finansowane są z budżetu Miasta Gniezna.
    Rodzice uprawnionych dziewczynek otrzymają na adres zameldowania list intencyjny wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w programie oraz informacją o terminie spotkania informacyjno – edukacyjnego oraz terminach i miejscu szczepień. Na spotkaniu edukator przekaże niezbędne informacje na temat raka szyjki macicy. Wyjaśni uczestnikom, jak skutecznie można zapobiegać rakowi szyjki macicy, przekaże informacje na temat dróg zakażenia wirusem HPV, następstw zakażenia oraz zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem. W trakcie spotkania informacyjno – edukacyjnego rozpoczną się zapisy dziewczynek na listę szczepień. Następnego dnia po spotkaniu realizator uruchomi od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00 dwie linie telefoniczne, które pozwolą wszystkim zainteresowanym rodzicom uzyskać informacje dotyczące realizacji szczepień, a także zarejestrować dziewczynkę do szczepień. Zapisy będą trwały do wyczerpania limitu na liście szczepień.
    Szczepienia wykonywane będą w Gimnazjum nr 1 przy ul. Św. Jana 2A oraz w Gimnazjum Nr 3 przy ul. Paczkowskiego 13.
    Planowany termin realizacji programu od dnia podpisania umowy: 3 listopada 2014 roku do dnia 31 sierpnia 2015 roku.

Orientacyjny schemat szczepień:
I dawka – listopad 2014 roku,
II dawka – styczeń 2015 roku,
III dawka – maj 2015 roku.

Share this!
Zmieniony ( 04.11.2014. )
Czytaj całość
 
105 lat najstarszej gnieźnianki
04.11.2014.
sto1m.jpg sto2m.jpg    Pogodne usposobienie sprzyja długiemu życiu – taką prawdę można wysnuć po spotkaniu z Panią Wandą Gumienną, która 2 listopada 2014 roku skończyła 105 lat. Jej niezmiennie dobry humor mógłby bowiem wprawić w zawstydzenie wielu młodszych od niej gości przybyłych, by celebrować jej święto.
    Wśród nich nie zabrakło Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego, który jak zwykle przy takich okazjach nie zapomniał o życzeniach i upominkach. Oprócz kwiatów i pamiątkowego grawertonu, jubilatka otrzymała ciepłą kołdrę, która przyda się podczas długich, zimowych wieczorów. Życzenia dwustu lat, wspólnie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Mariuszem Kabacińskim, zaintonowali licznie przybyli członkowie rodziny oraz dziennikarze.
sto3m.jpg sto4m.jpg    Seniorka cieszy się dobrym zdrowiem i mimo problemów ze słuchem zachowuje pogodę ducha. Jubilatce życzymy kolejnych stu lat w zdrowiu!

Share this!
Zmieniony ( 04.11.2014. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1235
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu