Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 5 gości

Artykułów: 11091

Odwiedzających: 10772770
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Sprzątanie świata 2014
22.09.2014.
swiata1m.jpg swiata2m.jpg    Między 19 a 20 września 2014 roku na terenie Miasta Gniezna została przeprowadzona akcja Sprzątania Świata – Polska 2014 pod nazwą „Turysto! Szanuj Środowisko!” W tym roku była to już druga akcja oczyszczania środowiska, której celem była selektywna zbiórka odpadów.
    Akcja jak co roku cieszyła się ogromnym powodzeniem. Pomimo deszczowej pogody w tegoroczną akcję włączyli się uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół: podstawowych nr 2, 3, 5, 6, 8, 9; gimnazjalnych nr 1, 3, 4; Językowej Szkoły Podstawowej „Prymus”; Prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Porkom”; Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, 2, 14 oraz Dom Dziecka przy ul. Paczkowskiego.
swiata3m.jpg swiata4m.jpg    Do sprzątania przyłączyli się również Przedstawiciele Rodzinnych Ogródków Działkowych, którzy porządkowali obrzeża działek, Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, przedszkolaki z ulicy Radosnej a także Rady Osiedlowe i spółki komunalne. Łącznie zostało zebrane 4 kontenery śmieci. W akcji udział brała również część radnych Miasta Gniezna oraz liczna grupa pracowników Urzędu, która wraz z władzami miasta porządkowała teren przy Lesie Miejskim.
    Serdecznie dziękujemy za udział w Sprzątaniu Świata – Polska 2014 i serdecznie zapraszamy do ponownego przyłączenia się do akcji w kolejnym roku.

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2014. )
Czytaj całość
 
Europejski Dzień bez Samochodu
22.09.2014.
rajd1m.jpg rajd2m.jpg    Liczna grupa gnieźnian włączyła się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, który przypada każdego roku 22 września. Sobotnia, słoneczna pogoda dopisała wyjątkowo uczestnikom XII Rajdu Rowerowego organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego.
    Na start Rajdu przybyło ponad 80 osób, by razem wyruszyć w kierunku campingu Borzątew w gminie Mieleszyn. Na mecie Rajdu na rowerzystów czekało sporo atrakcji, przede wszystkim ognisko, gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu. Każdy z uczestników Rajdu otrzymał posiłek regeneracyjny oraz pamiątkową koszulkę z logo Miasta Gniezna. Tegoroczny Rajd przebiegał pod hasłem ”Nasze Ulice – Nasz Wybór”, propagując alternatywne dla samochodu formy transportu. Wśród uczestników nie zabrakło najmłodszych, którzy rajd3m.jpg rajd4m.jpgdzielnie pokonali własnym rowerem cały dystans Rajdu.
    Za patronat medialny dziękujemy Telewizji Gniezno, Radiu Gniezno oraz redakcji Przemiany na Szlaku Piastowskim.

Share this!
Zmieniony ( 22.09.2014. )
Czytaj całość
 
Nowy sprzęt dla szpitala
19.09.2014.
szpital1m.jpg szpital2m.jpg    Żywienie pozajelitowe to dostarczenie wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, normalnie wchłanianych z przewodu pokarmowego, bezpośrednio do układu krwionośnego - z pominięciem przewodu pokarmowego. Stosuje się je u chorych (zarówno dzieci jak i dorosłych), u których żywienie przez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe lub niewystarczające. O cztery pompy umożliwiające tego typu żywienie wzbogacił się właśnie gnieźnieński szpital.
    Sprzęt zakupiony ze środków miejskich, przekazał na rzecz lecznicy Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. 19 września 2014 roku otrzymał go Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii naszego szpitala.
szpital3m.jpg szpital4m.jpg     Jak podkreślił Gospodarz Miasta, gnieźnieński samorząd zawsze chętnie wspomaga szpital, który służy wszystkim mieszkańcom Pierwszej Stolicy Polski i jej okolic. Koszt zakupu czterech pomp infuzyjnych to prawie 20.000 złotych.

Share this!
Zmieniony ( 19.09.2014. )
Czytaj całość
 
Nasze ulice, nasz wybór
16.09.2014.
rajdm.jpg    Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu zaprasza na XII Rajd Rowerowy, który odbędzie się 20 września 2014 roku. Tegoroczne hasło Rajdu Rowerowego to: „Nasze ulice, nasz wybór”.
    Celem rajdu będzie promowanie wykorzystywania na co dzień innych form transportu aniżeli samochód. Być może zachęci to mieszkańców do częstego pozostawienia swoich aut w garażach. Jazda na rowerze umożliwia poznawanie okolicznych terenów naszego miasta.
    Chętnych do udziału w rajdzie zapraszamy o 9:30 na Gnieźnieński Rynek, skąd o 10:00 grupa rowerzystów wyjedzie w kierunku Mieleszyna na camping Borzątew.

Share this!
 
Jesienne Sprzątanie Świata
16.09.2014.
swiatam.jpg    Między 19 a 20 września 2014 roku na terenie Miasta Gniezna odbędzie się po raz 21 podsumowanie tegorocznej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2014 pod nazwą „Turysto! Szanuj Środowisko!”.
Celem tej inicjatywy jest szczególnie edukacja dotycząca ochrony środowiska przyrodniczego, selektywnej zbiórki odpadów, a także udział chętnych osób we wspólnym sprzątaniu, którym estetyka miasta nie jest obca.
    Do tegorocznego Sprzątania Świata zostały zaproszone szkoły podstawowe, gimnazjalne, urzędnicy, Biuro Rady, Parlamentarzyści, Rady Osiedlowe, Rodzinne Ogrody Działkowe, Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie, miejskie spółki komunalne i inni. Zapraszamy i zachęcamy mieszkańców Miasta Gniezna do wspólnego sprzątania naszego miasta.
    Zainteresowanych przyłączeniem się do tej inicjatywy prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie pod numerem telefonu 61 426 04 75 (Jadwiga Trzcińska) lub 61 426 04 77 (Magdalena Rewers).


Share this!
Zmieniony ( 16.09.2014. )
 
Wrześniowe remonty i inwestycje
16.09.2014.
inwest1m.jpg inwest2m.jpg    Trwają prace inwestycyjne w naszym mieście. 15 września 2014 roku Prezydent Jacek Kowalski odwiedził Miejską Oczyszczalnię Ścieków, gdzie trwa modernizacja wraz z budową kanalizacji sanitarnej. Prace postępują terminowo, zgodnie z planem robót. Aktualnie wykonanie planu znacznie przekracza 50% założonych w ramach projektu prac. Termin wykonania tego zadania przewidziany jest na koniec roku i według zapewnień wykonawcy zostanie dotrzymany. Na dzień dzisiejszy w docelowym układzie funkcjonuje już jeden osadnik wtórny, jedna komora fermentacyjna oraz jeden ciąg reaktora biologicznego, a w fazie rozruchu technologicznego znajdują się pompownia osadu wstępnego, para osadników wstępnych, pompownia ścieków i osadu czynnego oraz zbiornik deszczowy górny. Całkowita wartość tego zadania wynosi 31.243.232,90 złotych netto. Wynikiem inwest3m.jpg inwest4m.jpgprzeprowadzonej modernizacji oczyszczalni będzie redukcja zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych wprowadzanych do odbiorników. Ten aspekt dotyczy głównie azotu ogólnego, a także zawiesiny ogólnej i fosforu ogólnego.
    Jednocześnie, oprócz wymienionych powyżej zadań, w wyniku uzyskania oszczędności PWiK w Gnieźnie wystąpiło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, z wnioskiem o rozszerzenie zakresu projektu o kolejne dwa zadania:
    - wykonanie robót budowlanych, termo-modernizacyjnych i remontowych wybranych obiektów budowlanych na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Gnieźnie
inwest5m.jpg inwest6m.jpg    - dostawa fabrycznie nowego samochodu specjalnego do ciśnieniowego mycia kanałów i odsysania zanieczyszczeń z odzyskiem wody.
    W wyniku pozytywnego zaopiniowania przedłożonego wniosku przez powołanie do tego instytucje, został podpisany stosowny aneks do pierwotnej umowy, obejmujący te zadania. Na dzień dzisiejszy, dla obu dodatkowych zadań trwają już procedury przetargowe związane z wyłonieniem odpowiednio wykonawcy robót i dostawcy samochodu specjalnego. Termin realizacji obu zadań przewidziany jest na koniec maja 2015 roku.
    Gospodarz Miasta przyjrzał się również trwającym pracom drogowym. Obecnie w trakcie realizacji znajduje się ulica Kawiary, gdzie trwają prace związane z wykonaniem jezdni na inwest7m.jpg inwest8m.jpgodcinku od ul. Sokoła, o szerokości 5m z betonu asfaltowego na podbudowie z tłucznia kamiennego, na długości 733mb. Zakończenie robót przewidziano na koniec września 2014. Koszt robót to 453 tysiące złotych.
    Również na ulicy Matejki trwa przebudowa. Prace obecnie wykonywane są na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Żeromskiego. Umowny termin zakończenia prac to 30 października 2014 roku.
    Inwestycja obejmuje przebudowę ulicy na długości 160m i 59m sięgacza. Jezdnia o szerokości 5m zostanie wykonana z kostki betonowej gr. 8cm, przepuszczalnej. Po dwóch stronach wykonane będą chodniki o szerokości 1,5m z kostki betonowej koloru szarego, ścieżka rowerowa o szerokości 1,5m oraz zjazdy do posesji z kostki betonowej koloru grafitowego. Wartość zadania wynosi 356 tysięcy złotych.
inwest9m.jpg inwest10m.jpg    Cały czas wykonywane na gnieźnieńskich drogach są także nawierzchnie tymczasowe. Wykonano już nakładkę asfaltu na ul. Brzechwy, Nałkowskiej i Kraszewskiego. Do wykonania pozostało jeszcze utwardzenie tłuczniem: drogi do garaży na os. Łokietka oraz nakładki z betonu asfaltowego na następujących ulicach: Azaliowa, Różana, Górna, Liliowa, Łanowa, Północna, Agrestowa, Jaworowa, Kasztanowa, Senatorska, Olsztyńska, Kruszwicka, Wrzosowa, Jemiołowa, Powstania Warszawskiego, Tęczowa. Umowny termin zakończenia prac to 15 października 2014 roku, a ich koszt to 976 tysięcy złotych.


Michał Zych, MCIP

Share this!
Zmieniony ( 16.09.2014. )
 
Utrudnienia w ruchu podczas biegu
09.09.2014.
ruchm.jpg    14 września 2014 roku odbędzie się 37 Bieg Lechitów. Trasa biegu będzie przebiegała ze skansenu w Ostrowie Lednickim przez Dziekanowice, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Strychowo, Braciszewo i wybieg do Gniezna ul. Kłeckowską, następnie ul. Powstańców, ul. Żabią, Świętokrzyską, Żuławy, Seminaryjną, Świętego Wojciecha, Łaskiego z metą na plac św. Wojciecha. Bieg odbędzie się w godzinach od 11.00 do 14.00. Zwracamy się do Państwa z uprzejma prośbą o nie poruszanie się w tym czasie samochodami i innymi pojazdami w rejonie wskazanym na załączonej mapce. Na newralgicznych skrzyżowaniach policja będzie kierowała ruchem. Również dojazd służb ratowniczych nie będzie niczym ograniczony.
    Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo chwilę czasu, żeby wyjść z domu i dopingować biegaczy, których w tym roku wystartuje ponad tysiąc. Wierzymy, że wyrazicie Państwo zrozumienie dla utrudnień w czasie trwania zawodów i pokażcie zawodnikom, że mieszkańcy wszystkich miejscowości przez, które przebiega trasa biegu są przyjaźni dla sportowców nie tylko tych, których podziwiacie ze stadionowych trybun.


Share this!
 
Festyn na pożegnanie wakacji
03.09.2014.
festyn1m.jpg festyn2m.jpg    Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan wspólnie z Radą Osiedla Nr I „Stare Miasto” i Urzędem Miejskim w Gnieźnie zorganizowało 31 sierpnia 2014 roku na terenie Ogródka Jordanowskiego przy ul. 3 Maja w Gnieźnie Festyn Sportowo - Rekreacyjny „Pożegnanie Wakacji 2014” oraz II Pojedynek Sportowo – Rekreacyjny Rad Osiedlowych Miasta Gniezna o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Gniezna.
    W ramach programu imprezy zaprezentowali się w pokazie zawodnicy Gnieźnieńskiego Klubu Karate do yoshitaka dojo pod kierownictwem trenera Adama Skrzypczaka. Dla najmłodszych największą atrakcję stanowiły zabawy na zamkach dmuchanych oraz malowanie dzieciom twarzy. Rzut festyn3m.jpg festyn4m.jpglotką, rzut ringo, rzucanie kośćmi i dla młodzieży i starszych strzelanie z wiatrówki – to konkurencje, w których udział zaproponowano młodszym uczestnikom festynu, a zwycięzców nagrodzono pamiątkowymi medalami. Finalistami tych konkurencji zostali:

rzut kośćmi
1. Marcel Szymski
2. Robert Szałek
3. Bartek Purol

festyn5m.jpg festyn6m.jpgrzut lotką do tarczy
dziewczynki
1.Rita Pawlak
2.Weronika Mak
3.Oliwia Niemczewska
chłopcy
1.Marcel Szymski
2.Rafał Musiałowski
3.Gracjan Kruk

festyn7m.jpg festyn8m.jpgrzut ringo
dziewczynki
1. Marta Purol
2. Julia Skoczeń
3. Marta Prus
chłopcy
1. Gracjan Szymski
2. Bartosz Bębnista
3. Oskar Mroczak

festyn9m.jpg festyn10m.jpgstrzelanie z wiatrówki
kobiety
1. Hanna Tomczak
2. Marta Nowak
3. Agnieszka Szykowska
mężczyźni
1. Piotr Magier
2. Marcin Sklepowy
3. Adeel Maqbool

Share this!
Zmieniony ( 03.09.2014. )
Czytaj całość
 
Nowy rok szkolny w Pierwszej Stolicy
02.09.2014.
rok1m.jpg rok2m.jpg    Jak co roku o tej porze zabrzmiały dzwonki przywołując dzieci i młodzież z różnych miejsc wakacyjnego wypoczynku do ław szkolnych. Miejska inauguracja rozpoczęcia Roku Szkolnego odbyła się 1 września 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie.
    Ten rok jest wyjątkowy z tej racji, że naukę rozpoczynają siedmiolatki i sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. Wszystkie gnieźnieńskie placówki oświatowe są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie nowych uczniów. Władze Miasta rozpoczęły projekt mający zapobiec wykluczeniu cyfrowemu dzieci. W tym celu pozyskano dofinansowanie na realizację unijnego projektu: „Internet w Gnieźnie na start!”. Koszt całkowity zamknął się w kwocie 1328400 złotych. Projekt ten zakłada przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu 180 dzieci w wieku od 8 do 10 lat uczących się w gnieźnieńskich szkołach podstawowych z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W ramach projektu zakupiono 180 zestawów sprzętu komputerowego wraz z rok3m.jpg rok4m.jpgoprogramowaniem i dostępem do Internetu. W budżecie Miasta Gniezna zostały zaplanowane środki finansowe na utrzymanie celów projektu przez okres 5 lat po jego zakończeniu (w latach 2015-2020).
    Szkoły, Przedszkola i Żłobek Miejski wykorzystały okres wakacji, by dobrze przygotować się do nowego roku szkolnego. Wykonano liczne prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów. W Szkole Podstawowej nr 2 oddano do użytku halę sportową, a pomieszczenia po byłej sali zaadoptowano na świetlice szkolną dla sześciolatków.
     W Gimnazjum nr 1 trwają prace przy budowie nowej sali gimnastycznej. Oddano do użytku boisko do piłki nożnej i rugby na ul. Strumykowej. W Przedszkolu nr 10 wykonano kapitalny remont dachu, robiona będzie również elewacja. W Przedszkolu nr 14 wyremontowano od podstaw i wyposażono kuchnię. W Szkole Podstawowej nr 8 przeprowadzany jest kapitalny remont sali gimnastycznej. Miasto przygotowuje się również do termomodernizacji budynku Gimnazjum nr 3 z udziałem środków zewnętrznych. Na ul. Wrzesińskiej przy Przedszkolu nr 2 został oddany do użytku skatepark. Trwają również przygotowania do remontu kapitalnego wraz z wymianą sztucznej trawy i nawierzchni boiska do hokeja na trawie przy ul. Zabłockiego. Dodać należy, że uroczystość przebiegała na nowym boisku do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 3.
    Gospodarz Miasta Jacek Kowalski nauczycielom i rodzicom życzył wiele sukcesów i satysfakcji, aby ten rok przebiegał dla wszystkich pomyślnie. Dzieciom zaś życzył wytrwałości w nauce, dobrych stopni tak by ten czas był źródłem dobrych wspomnień.
    Nowy rok szkolny rozpoczęło 6085 uczniów, 1799 uczniów w gimnazjach, 4286 uczniów w szkołach podstawowych, w tym w klasach pierwszych uczyć się będzie 1008 uczniów. W Tym roku szkolnym rozpoczęło edukację 396 dzieci sześcioletnich w klasie pierwszej. W przedszkolach będzie uczęszczało 1927 dzieci, a z opieki Żłobka Miejskiego skorzysta 80 dzieci.

Share this!
Czytaj całość
 
Gnieźnianie upamiętnili bohatera
02.09.2014.
rocznic1m.jpg rocznic2m.jpg    1 września 2014 roku po raz siedemdziesiąty piąty wspominaliśmy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Władze samorządowe, kombatanci, poczty sztandarowe, młodzież oraz wielu gnieźnian spotkali się tradycyjnie pod pomnikiem ku czci poległych w latach II Wojny Światowej w Parku im. T. Kościuszki.
    Prezydent Jacek Kowalski w swoim wystąpieniu położył nacisk na pielęgnowanie uniwersalnych wartości, takich jak wolność, niepodległość i pokój. Podkreślił, że dziś śledząc doniesienia medialne i niepokojące wieści płynące do nas zza wschodniej granicy wiemy, że mamy obowiązek i powinność celebrować takie daty. Może do niedawna ktoś żył w iluzji, że wojny i konflikty zbrojne to już zamierzchła przeszłość. Ktoś może naiwnie wierzył, że raz dana wolność i suwerenność są dane raz na zawsze. Tymczasem w różnych zakątkach świata wciąż trwają rocznic3m.jpg rocznic4m.jpgkonflikty, toczą się dramatyczne wojny, ludzie giną od kul. Teraz widać to bardzo wyraźnie.
    Na zakończenie tej części obchodów, po złożeniu wiązanek kwiatów odśpiewano Rotę. Następnie wszyscy przenieśli się na teren byłych koszar wojskowych przy ul. Wrzesińskiej. Tam miała miejsce druga część uroczystości. W jej trakcie odsłonięto obelisk poświęcony płk dypl. Mieczysławowi Modzyniewiczowi, który dowodził
17 Wielkopolską Dywizją Piechoty w kampanii wrześniowej. Jak zaznaczył Gospodarz Miasta Jacek Kowalski, pułkownik Mieczysław Modzyniewicz był patriotą bez reszty oddanym Ojczyźnie. Swoje życie rocznic5m.jpgzwiązał z wojskiem, swoje serce oddał Polsce. Przeżył dwie wojny światowe. Walczył, dowodził, kilkakrotnie był ranny, wieziony w oflagach. Niezależnie od swych losów, nigdy nie zwątpił w niepodległość Polski.

Share this!
Zmieniony ( 02.09.2014. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1197
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 16
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu