Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 2 gości

Artykułów: 12080

Odwiedzających: 14891353
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Gnieźnieńscy pedagodzy wyróżnieni
16.10.2015.
dadu1m.jpg dadu2m.jpg    Praca nauczyciela jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zawodów, wymagających szczególnych przymiotów ducha i charakteru. Aby docenić starania i trud gnieźnieńskich pedagogów, 15 października 2015 zorganizowano Miejski Dzień Edukacji, podczas którego Prezydent Tomasz Budasz odznaczył i nagrodził najbardziej zasłużonych działaczy gnieźnieńskiej oświaty.
    Prezydent podziękował wszystkim pedagogom za ich codzienny, wychowawczy trud i życzył, aby także kolejne lata ich pracy przynosiły Miastu Gnieznu i jego najmłodszym mieszkańcom wiele dobrego. Jak podkreślił Tomasz Budasz: „Niezależnie czy chodzi o ciało czy umysł, to właśnie od nauczycieli, których spotykamy na swojej drodze, zależy w tak dużym stopniu to, jak kształtuje się rozwój młodego człowieka.”
    Dla wszystkich zaproszonych, przygotowano też krótki program artystyczny, podczas którego Jarosław Mikołajczyk przybliżył uroki gwary gnieźnieńskiej. Na zebranych czekał także uroczysty poczęstunek. Dyrektorzy i pracownicy gnieźnieńskich gimnazjów, szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka otrzymali również specjalne nagrody Prezydenta Miasta Gniezna.

Share this!
Zmieniony ( 16.10.2015. )
 
Zmiana organizacji ruchu
15.10.2015.
pspm.jpg    Referat Dróg Gminnych w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie informuje, że zmianie ulegnie dotychczasowa organizacja ruchu na ul. Kosynierów i ul. Bohaterów Westerplatte w Gnieźnie. Zgodnie z zatwierdzonym Projektem stałej zmiany organizacji ruchu te ulice staną się drogami jednokierunkowymi z kierunkiem jazdy od ul. Wiosennej w kierunku ul. Wolności. Zmiana organizacji ruchu została przyjęta przez Komisje Doradczą do spraw organizacji i bezpieczeństwa ruchu na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
    Nowa organizacja ruchu została przekazana do realizacji i zostanie wprowadzona w terminie do 6 listopada 2015 roku.

Share this!
 
Zarybianie jeziora Jelonek
15.10.2015.
ryby1m.jpg ryby2m.jpg    14 października 2015 roku jezioro Jelonek zostało zarybione 100 kg szczupaka (ok 1000 sztuk). To dalszy ciąg działań mających na celu zapobieganie sytuacjom, które miały miejsce tego lata. Ryby drapieżne wprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego mają regulować populację ryb białych. To działanie, pokryte z miejskiego budżetu, kosztowało 2 tysiące złotych i zostanie powtórzone wiosną przyszłego roku.
    Jednocześnie apelujemy do mieszkańców o ograniczenie połowu ryb w jeziorze Jelonek, w szczególności szczupaka (lub przy ewentualnym połowie wpuszczenie go do wody z powrotem), a także niedokarmianie ptactwa wodnego.

Share this!
Czytaj całość
 
Jarmark Bożonarodzeniowy 2015 w Gnieźnie
12.10.2015.
jarmark1m.jpg jarmark2m.jpg    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w okresie przedświątecznym na Rynku w Gnieźnie, od 4 do 6 grudnia 2015 roku zorganizowany zostanie Jarmark Bożonarodzeniowy. Aby ułatwić handlowcom sprzedaż, a tym samym nawiązać do tradycji tych imprez m.in. w Niemczech, na płycie Rynku pojawią się stanowiska handlowe w postaci drewnianych domków o wymiarach 3m x 2m. Będą one wyposażone w zasilanie elektryczne, każdy z handlowców będzie mógł zaaranżować i udekorować swoje stanowisko według własnego pomysłu. Wydarzeniu towarzyszyć będą akcenty muzyczne i atrakcje dla dzieci.
    Urząd Miejski w Gnieźnie, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych handlem w tym okresie do kontaktu i rezerwacji miejsca. Z uwagi na specyfikę imprezy, w pierwszej kolejności przyjmowane będą rezerwacje tych handlowców, którzy zadeklarują asortyment kojarzony ze świętami (bombki, ozdoby i potrawy świąteczne, towary nadające się na prezenty).
    Na zgłoszenia czekamy do 15 listopada 2015. Udział w Jarmarku jest bezpłatny! Godziny funkcjonowania jarmarku: piątek i sobota: 12.00-20.00, niedziela 10.00-18.00.

Kontakt:
Urząd Miejski w Gnieźnie
Wydział Rozwoju Miasta Gospodarki i Obsługi Inwestora
Ul. Lecha 6, 62 200 Gniezno
Tel. 61 426 04 47 pokój 41 (I piętro)
jarmark@gniezno.eu
Serdecznie zapraszamy!

Share this!
Zmieniony ( 12.10.2015. )
 
Projekt Urzędu Miejskiego z nagrodą ministra
09.10.2015.
nagroda1m.jpg nagroda2m.jpg    Projekt „Internet w Gnieźnie na start” otrzymał nagrodę Ministra Administracji i Cyfryzacji, jako jeden z czterech z prawie 800 zgłoszonych z całej Polski. Nagrodę na konferencji podsumowującej program Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 w Warszawie odebrali autorzy projektu - Alina Kujawa i Piotr Wiśniewski – pracownicy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
    Nagrodzony projekt zakładał przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży uczących się w gnieźnieńskich szkołach, pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, nie posiadających dostępu do Internetu. Projekt zakładał przekazanie 180 osobom zestawu komputerowego wraz z oprogramowaniem, nabycie przez nich umiejętności korzystania z komputera i Internetu oraz zapewnienie dostępu do Internetu w czasie trwania projektu i przez kolejne 5 lat po jego zakończeniu (do 30 czerwca 2020 roku). Projektowi towarzyszyły również działania koordynacyjne, które zakładały utworzenie 5 Lokalnych Centrów Edukacyjnych przy 4 Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych oraz przy Miejskim Ośrodku Kultury. W ramach LCE odbywały się bezpłatne zajęcia służące nabyciu przez uczestników (100 osób) umiejętności korzystania z komputera i Internetu w stopniu zaawansowanym, a także ich integracji społecznej. W ramach działań koordynacyjnych projekt skierowany był do grupy 100 osób – dzieci i młodzieży korzystających na co dzień z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych oraz do osób starszych w wieku powyżej 50 lat, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych. Z uwagi na trudną sytuację materialną i społeczną oraz posiadane umiejętności z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu beneficjenci programu to osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem cyfrowym.
    Autorom projektu Alinie Kujawie i Piotrowi Wiśniewskiemu pogratulował prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Jak mówił to ważny projekt, który jest dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym prawdziwym „oknem na świat”. To szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej – sprzęt komputerowy i Internet to przecież dziś nie tylko źródło rozrywki, ale przede wszystkim sposób na zdobywanie wiedzy. W chwili obecnej Miasto Gniezno przygotowuje się do kolejnej edycji programu „Polska Cyfrowa”.

Share this!
Zmieniony ( 09.10.2015. )
 
Doświetlono przejścia uliczne
05.10.2015.
przej1m.jpg przej2m.jpg    Dokonano odbioru końcowego oraz oddano do użytkowania wybudowane w ramach programu poprawy bezpieczeństwa ruchu ulicznego, doświetlenie przejść dla pieszych w pięciu lokalizacjach na terenie miasta Gniezna w ciągu ulic gminnych:
1. ul. Wolności - ul. Obrońców Gniezna
2. ul. Wolności – ul. Grunwaldzka  (przy K2)
3. ul. Roosevelta – Staszica
4. ul. Roosevelta – Słowackiego
5. ul. Roosevelta – Budowlanych
    Do wykonania zadania wykorzystane zostały posadowione na prefabrykowanych fundamentach  oświetleniowe słupy z wysięgnikiem, wyposażone w oprawy oświetleniowe w technologii LED oraz  aktywny znak D6 (przejście dla pieszych) z pulsatorami. Koszt zadania wyniósł 135.862,00 zł.

Share this!
Zmieniony ( 05.10.2015. )
Czytaj całość
 
Miasto walczy o "Wenecję"
23.09.2015.
jelo1m.jpg jelo2m.jpg    Miasto Gniezno podjęło konkretne kroki, by zapobiec dalszemu śnięciu ryb w jeziorze Jelonek. W sobotę, 19 września i w środę 23 września 2015 zastosowano tam metodę zaproponowaną przez profesora Stanisława Podsiadłowskiego, specjalistę w dziedzinie funkcjonowania ekosystemów wodnych i ich rekultywacji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podjęte działania mają zapobiec dalszemu śnięciu ryb w akwenie. Po pierwsze za pomocą mobilnego aeratora natleniono strefę naddenną, po drugie zastosowano metodę inaktywacji biogenów, polegającą na powiązaniu fosforanów z azotem amonowym.
    W środę, 23 września 2015 nad jeziorem odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. S. Podsiadłowskiego i zastępcy prezydenta Gniezna Jarosława Grobelnego.
jelo3m.jpg jelo4m.jpg    Z ostatnich wyników badań wody wynika, że poziom tlenu jest wysoki, niestety wykryto także wysoką zawartość amoniaku i pojawiły się sinice, co mogłoby skutkować dalszym śnięciem ryb. Urząd Miejski w Gnieźnie nawiązał także współpracę z prof. Ryszardem Gołdynem - kierownikiem Zakładu Ochrony Wód w Instytucie Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - który potwierdził słuszność stosowanej przez prof. Podsiadłowskiego metody, a także opracuje program działań na przyszłość, mający zapobiec występowania tego typu sytuacji w jeziorach Jelonek i Winiary w Gnieźnie.

Share this!
Zmieniony ( 23.09.2015. )
 
Pięćdziesiąt lat wspólnej drogi życia
18.09.2015.
gody1m.jpg gody2m.jpg     Pół wieku temu szesnaście par z Miasta Gniezna przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Przede wszystkim jednak obiecali darzyć się uczuciem, które – co było widać – mimo wielu lat nie wygasło. 17 września 2015 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w obecności Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza wszystkie pary obchodzące zaszczytne, złote gody otrzymały medale oraz moc życzeń.
    Podczas ceremonii specjalnie wyróżniono jednak trzy małżeństwa z jeszcze dłuższym stażem: Państwa Mariana i Jerzego Domańskich oraz Marię i Kazimierza Wiśniewskich, którzy są razem już 60 lat oraz Kazimierę i Leona Paulusów, będących w związku małżeńskim od 55 lat. Prezydent Tomasz Budasz wręczając im kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy zaznaczył, że małżeństwa takie są niezbitym dowodem siły i piękna łączącego ich uczucia.
    Pary, które mają za sobą już spędzone wspólnie pół wieku otrzymały medal Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Byli to Państwo: Wanda i Bronisław Bartkiewiczowie, Mirosława i Bogdan Cieślewiczowie, Bożena i Andrzej Chmielewscy, Wanda i Walenty Klarkowscy, Teresa i Marian Kujawscy, Bronisława i Łucjan Maciejewscy, Janina i Ryszard Mikołajczakowie, Janina i Bolesław Niewiadomscy, Kazimiera i Leszek Skotarczakowie, Stefania i Kazimierz Rutkowscy, Wanda i Jerzy Weberowie, Barbara i Zenon Domagalscy, Aleksandra i Zygmunt Janiakowie, Mirosława i Heinz Kozłowscy, Mirosława i Jerzy Nowakowie oraz Maria i Mieczysław Woźniakowie.
    Wszystkim szacownym jubilatom odśpiewano okolicznościowe sto lat, a prowadzący całą uroczystość Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariusz Kabaciński wręczył wszystkim paniom bukiety pięknych róż. Na koniec uroczystości był czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcia oraz życzenia od przybyłych licznie najbliższych i przyjaciół.

Share this!
Zmieniony ( 18.09.2015. )
Czytaj całość
 
286 osób poznało wiek swojego serca
14.09.2015.
zycie1m.jpg zycie2m.jpg    13 września 2015 odbył się 38. Bieg Lechitów. Wszyscy uczestnicy wydarzenia, oprócz możliwości sprawdzenia wydolności swojego organizmu poprzez udział w półmaratonie, mogli skontrolować także swoje zdrowie, pod kątem układu sercowego. Na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, na wszystkich chętnych, czekało specjalnie przystosowane mobilne stoisko kampanii „Ciśnienie na Życie”, na którym wykwalifikowany personel medyczny badał ciśnienie krwi oraz wiek serca maratończyków, a także kibicującym im gnieźnianom. Z bezpłatnych badań skorzystało 286 osób.
13 września odbyła się 38. edycja Ogólnopolskiego Biegu Lechitów – jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w Gnieźnie. Kilkuset biegaczy z całego kraju miało za zadanie pokonać ponad 21 km trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestników biegu wsparła również kampania „Ciśnienie na Życie”, która regularnie promuje zdrowy tryb życia i zachęca do profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
    Na Placu Świętego Wojciecha na specjalnie przystosowanym stoisku kampanii, wykwalifikowany personel medyczny skontrolował zdrowie uczestników biegu oraz udzielił fachowych porad z zakresu schorzeń układu krążenia. Z danych przeprowadzonej akcji wynika, że 46% osób, które przebadały się podczas wydarzenia mają wiek serca starszy od wieku metrykalnego o ok. 10 lat.
    U osób, których wiek serca jest wyższy od metrykalnego, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć. Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
    Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl

Share this!
Zmieniony ( 14.09.2015. )
 
Nieruchomości znalazły nabywcę
18.08.2015.
kirch1m.jpg kirch2m.jpg    Pierwsze działki w Gnieźnie wchodzące w skład  Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprzedane.  18 sierpnia 2015 koncern Kirchhoff Automotive stał się oficjalnie właścicielem trzech nieruchomości przy ul. Cegielskiego, wielkości 2,2650 ha. Przed południem w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie podpisano akt notarialny.

Share this!
Zmieniony ( 18.08.2015. )
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1324
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu