Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 2 gości

Artykułów: 11375

Odwiedzających: 11762609
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Mobilne parkowanie w Gnieźnie
08.12.2014.
sky1m.jpg    W Gnieźnie można już płacić za parkowanie telefonem komórkowym, korzystając z aplikacji SkyCash i usługi mobiParking. Rozwiązanie jest darmowe i pozwala uniknąć odliczania drobnych, szukania parkometru czy konieczności wracania do pojazdu tylko po to, żeby włożyć za szybę bilet parkingowy. Kierowcy mogą też zdalnie przedłużać parkowanie, co eliminuje potrzebę przewidywania czasu postoju i wracania do samochodu w celu dokonania dodatkowej płatności, podczas przeciągających się zakupów czy służbowego spotkania. Aplikacja SkyCash działa z powodzeniem w kilkudziesięciu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Korzysta z niej już blisko 700 tys. użytkowników.
    Żeby opłacić postój przy użyciu komórki, wystarczy uruchomić SkyCash, wejść do zakładki mobiParking i wybrać jedną z trzech dostępnych metod parkowania: na określony czas, za wybraną kwotę lub w systemie Start-Stop, z możliwością zatrzymania naliczania opłaty w dowolnie wybranym momencie.
    Kolejne kroki to wybór z listy lub wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu sky2m.jpgi zatwierdzenie płatności. Dużym udogodnieniem dla kierowców jest możliwość błyskawicznego zasilenia SkyCash za pomocą podłączonej do systemu karty płatniczej. Konto można doładować także na wiele innych sposobów: przelewem natychmiastowym na stronie www.skycash.com, przelewem bankowym czy po prostu pożyczając środki od innego użytkownika systemu.
    Posiadacze smartfonów z systemami Android, iOS (iPhone) i Windows Phone mogą pobrać SkyCash w dedykowanych sklepach z aplikacjami. W przypadku starszych telefonów aplikacja jest dostępna po wpisaniu w mobilnej przeglądarce internetowej adresu m.skycash.com. Przed rozpoczęciem korzystania z usługi mobiParking należy oznaczyć pojazd bezpłatnym identyfikatorem, który jest dostępny na stronie www.skycash.com oraz w Biurze Strefy Płatnego Parkowania w Gnieźnie.


Share this!
Zmieniony ( 08.12.2014. )
 
Nowa fontanna uruchomiona
26.11.2014.
fonnt1m.jpg fonnt2m.jpg    Wykonana jest z granitu i oświetlona 87 lampami typu LED w barwie białej, zimnej i ciepłej. 25 listopada 2014 nastąpiło jej uruchomienie, w którym licznie wzięli udział mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Nowa fontanna, bo o niej tu mowa, po sześciu miesiącach prac oddana została do użytku.
    Jest to obiekt trzypoziomowy o średnicy 8,5 metra, a na jego najwyższym piętrze usytuowana jest dysza gejzera wodnego oraz trzy dysze spieniające wodę. Wokół ustawiono ławy granitowe, podświetlone za pomocą 17 opraw LED. Fontanna działa w oparciu o ośmiominutowy program, z około 350 sekwencjami zmieniającymi natężenie wypływającej wody i zmieniającego się oświetlenia.
fonnt3m.jpg fonnt4m.jpg    Koszt całej inwestycji to 1,5 miliona złotych.

Share this!
Zmieniony ( 26.11.2014. )
Czytaj całość
 
Energetyczny Autobus przyjedzie do Gniezna
24.11.2014.
busm.jpg    Głównym celem kampanii „Autobus Energetyczny” jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zmian klimatu, przyczyn zachodzenia tych zmian, działań, jakie można podjąć, aby im przeciwdziałać oraz zachęcenie każdego z odbiorców kampanii do podejmowania kroków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu w codziennym życiu i otoczeniu: w domu, w pracy, w szkole, lokalnym środowisku.
    Cel będzie zrealizowany poprzez utworzenie mobilnego centrum informacyjno-edukacyjnego. Centrum to będzie znajdowało się w przerobionym, specjalistycznie wyposażonym i przeznaczonym do tych zadań autobusie.
    Zadaniem autobusu energetycznego będzie docieranie z programem edukacyjnym bezpośrednio do mieszkańców gmin i podnoszenie świadomości ekologicznej w szerokich grupach społecznych (reprezentanci władz samorządowych, przedsiębiorcy, mieszkańcy gmin). W ramach realizacji projektu planowane jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej na terenie 200 gmin. Eksperci jeżdżący autobusem będą tworzyli grupę doradczą, która będzie oferowała nieodpłatną, niezależną i najbardziej aktualną wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatu i efektywnością energetyczną.
    Autobus informacyjno-edukacyjny stworzy możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami gmin, przedsiębiorstw, gmin, zainicjowania zmian w zachowaniach konsumentów, nawiązania kontaktu i współpracy z decydentami oraz pobudzenia inicjatyw mających na celu poszanowanie energii, a tym samym przeciwdziałąjące zmianom klimatu na poziomie samorządowym oraz wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
     W ramach działań planujemy również zbieranie i rozpowszechnianie dobrych praktyk – działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatu.
    1 października 2014 rozpoczęła się realizacja 16 kampanii w 16 województwach (planowane jest przeprowadzenie 16 oddzielnych kampanii trwających średnio około miesiąca, z których każda obejmie gminy w rejonie jednego z 16 województw oraz udział „Autobusu energetycznego” w wydarzeniach lokalnych, regionalnych i krajowych), jak również przeprowadzenie działań medialnych w prasie, radiu i internecie, organizacja wydarzeń towarzyszących: szkoleń, warsztatów, „Dni z klimatem”, konkursu dla młodzieży, konferencji podsumowującej.
    Do Gniezna Autobus Energetyczny zawita 27 listopada 2014 między 10.00 a 18.00.

Share this!
 
VI edycja konkursu dEKOracja świąteczna
20.11.2014.
deko1m.jpg    W roku 2014 przypada szósta edycja konkursu „dEKOracja świąteczna”. Dzieci i młodzież, kiedy tylko mogą, wyrażają swoje myśli w formie prac plastycznych, wykorzystując swoją kreatywność, oryginalność i radość z odkrywania otaczającego je świata – stąd idea konkursu w połączeniu z formami ekologicznymi.
    Ponadto dEKOracje powinny nawiązywać do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Charakter i idea konkursu wskazują sposób wykonywania prac plastycznych: winny być zrobione z odpadów nadających się do odzysku. Organizatorzy spośród wszystkich nadesłanych prac wybiorą najciekawsze ozdoby świąteczne i zamieszczą jako dekoracje na miejskiej choince w centrum miasta Gniezna. Stąd nadesłane prace powinny być odporne na warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, wiatr.
    Prace należy przekazać do Urzędu Miejskiego, Referatu Ochrony Środowiska, II p. pok. 47, do 15 grudnia 2014 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 grudnia 2014 roku.
    Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Gniezna. Szczegóły konkursu określa załączony poniżej regulamin.Share this!
Zmieniony ( 20.11.2014. )
 
Jaśniej na Żnińskiej i Wojskowej
17.11.2014.
lampy1m.jpg lampy2m.jpg    Nowe oświetlenie drogowe zamontowano na ulicy Żnińskiej w Gnieźnie. Wykonano je na odcinku około 620 metrów. Zastosowano 18 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł około 60 tysięcy złotych.
    Na ulicy Wojskowej z kolei wykonano oświetlenie na odcinku około 220 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 7 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł około 25 tysięcy złotych.


Share this!
Zmieniony ( 17.11.2014. )
 
Rodzinna, aktywna integracja
13.11.2014.
usks1m.jpg usks2m.jpg    Dzięki dofinansowaniu z Departamentu Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu USKS „Rodzice – Dzieciom” realizuje w 2014 roku projekt o nazwie „Aktywność z Rodziną”. Został on skierowany do dzieci i młodzieży z rodzin wywodzących się ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym i dotkniętych różnego rodzaju problemami. Opracowany został na bazie wieloletnich doświadczeń pracowników Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych.
    Ukazywał on, że dzieci z rodzin w trudniejszej sytuacji często powielają schematy wyniesione z domu, traktując alkohol i inne substancje psychoaktywne jako ucieczkę od usks3m.jpg usks4m.jpgproblemów. Bywa też, że to właśnie najbliższe otoczenie wymusza na coraz to młodszych dzieciakach zachowania nieakceptowane społecznie.
    Projekt zakładał zorganizowanie i przeprowadzenie cyklu warsztatów i spotkań edukacyjnych poświęconych tematyce przeciwuzależnieniowej dla grupy 10 rodziców i 20 dzieci. W trakcie spotkań rodzice poznali między innymi etapy uzależnienia.
    Dzieci, młodzież oraz rodzice biorący udział w projekcie uczestniczyli w spotkaniach edukacyjnych, poświęconych tematyce zagrożeń, jakie niosą narkotyki i alkohol. Ponadto przeprowadzone zostały także warsztaty poświęcone komunikacji interpersonalnej, które miały na celu nauczyć rodziców i dzieci, jak ze sobą rozmawiać, szczególnie w sytuacji, usks5m.jpg usks6m.jpgkiedy różne problemy pojawią się w ich życiu.
    Punktem zwrotnym projektu był zorganizowany, wspólny, czterodniowy wyjazd wspomnianych wyżej rodzin do górskiej miejscowości Duszniki Zdrój w terminie od 8 do 11 listopada 2014. Tam, pod czujnym okiem Prezesa USKS Zofii Komosińskiej, poza relaksem i zwiedzaniem najbliższej okolicy, rodzice mogli pobyć ze swoimi dziećmi, spędzić wspólnie czas i cementować rodzinne więzi. W trakcie wyjazdu rodzice i dzieci uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i edukacyjno - profilaktycznych. Dodatkowo zorganizowano spotkanie biesiadne przy grillu, by pokazać, że robienie wspólnie wielu rzeczy może zacieśnić relacje między członkami rodzin. Dodatkowym elementem, podczas wyjazdu były zajęcia turystyczno – relaksacyjne; takie jak wizyta na basenie, w grocie solnej oraz lekcja muzealna w muzeum zabawek w Kudowie Zdroju. usks7m.jpg usks8m.jpgWspólnie z dziećmi i ich rodzicami podczas pobytu w Dusznikach Zdroju zdobyto również dwa okoliczne wniesienia – „ Ptasią Górę” i „Jamrozową Polanę”.
    W najbliższym czasie, już w Gnieźnie, zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące całość działań projektowych, którego uczestnicy będą mieli okazję podzielić się wrażeniami i spostrzeżeniami pozwalającymi na opracowanie dalszej strategii działań koordynowanych przez USKS.

Share this!
Czytaj całość
 
Uczczono Józefa Chociszewskiego
13.11.2014.
chocisz1m.jpg    Listopad jest miesiącem, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy groby naszych zmarłych. Władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, szkół i organizacji pozarządowych uczcili z tej okazji 11 listopada 2014 roku 100 rocznicę śmierci Józefa Chociszewskiego.
chocisz3m.jpg    Patron jednej z ulic naszego miasta przyszedł na świat 28 lutego 1837 roku we wsi Chełst. W latach 1849 – 58 uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, potem pracował w redakcjach wielu gazet: w „Dzienniku Poznańskim”, „Gwiazdce Cieszyńskiej”, „Nadwiślaninie”, „Przyjacielu Ludu”, „Przyjacielu Dzieci”, „Piaście”, „Dzienniku Kujawskim” oraz „Gazecie Gnieźnieńskiej.”
    Często gazety i wydawnictwa były rocznymi efemerydami. Działo się tak ze względu na prześladowania Józefa Chociszewskiego przez zaborców, za odważne i patriotyczne treści jego artykułów. W Gnieźnie spędził ostatni okres swojego życia. Wydawał gry towarzyskie i pocztówki o patriotycznej treści. Napisał też kilkanaście sztuk dla chocisz2m.jpgteatrów amatorskich. Zmarł 11 listopada 1914 roku. Pochowany jest na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie.
    Zastępca Prezydenta Czesław Kruczek przypomniał życiorys zacnego obywatela naszego miasta. Gośćmi uroczystości była młodzież z rodzinnej miejscowości Chociszewskiego, który jest patronem tamtejszej szkoły.

Share this!
Czytaj całość
 
Stypendia dla studentów z zagranicy
12.11.2014.
ike1m.jpg ike2m.jpg     W Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie studiuje obecnie 30 studentów - obcokrajowców. Wśród nich znaczącą grupę: 27 osób, stanowią studenci z Ukrainy, Rosji i Litwy. Z inicjatywy IKE UAM, dla części studentów pozyskano stypendia od darczyńców spoza Uniwersytetu; szczególnie chętnie do inicjatywy przyłączyły się Miasto Gniezno i Powiat Gnieźnieński.
    Uroczyste wręczenie stypendiów studentom odbyło się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie 5 listopada 2014 o 13.00. Beneficjentami stypendiów Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w roku akademickim 2014/2015 zostali studenci z Ukrainy: Valentina Cherevchenko i Iurii Ganushchak. Beneficjentami stypendiów Rady Miasta Gniezna w roku akademickim 2014/2015 zostali: Olha Bryzhata, Olena Kondel, Myroslava Laskava, Alona Vdovychenko i Daria Zabolotna (z Ukrainy).
ike3m.jpg ike4m.jpg     Podczas uroczystości podpisany został list intencyjny pomiędzy Grupą Kapitałową Immobile S.A. i Fundacją Rumak, reprezentowaną przez Prezesa Rafała Jerzego oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, reprezentowanym przez Prorektora prof. dr hab. Zbigniewa Pilarczyka. Współpraca o charakterze edukacyjno-socjalnym dotyczyć będzie m.in. pomocy stypendialnej dla studentów
    z Litwy studiujących w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie. W roku akademickim 2014/2015 Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. i Fundacja Rumak przyznały stypendia dla studentów: Jaroslava Zukovskisa (Litwa) i Ekateriny Fisenko (Rosja).
    Z prywatnej inicjatywy, wsparcia studentom z Ukrainy udzielił Tadeusz Bandosz, który ufundował stypendia dla Pawlo Sokala i Veroniki Prymiachenko z Ukrainy. Studenci z Ukrainy, Rosji i Litwy podziękowali darczyńcom tradycyjnym, własnoręcznie upieczonym przez siebie ike5m.jpg ike6m.jpg bochnem chleba (korowajem) i radosnym programem artystycznym, w którym wystąpili w tradycyjnych strojach, prezentując pieśni ludowe i patriotyczne.


Share this!
Zmieniony ( 12.11.2014. )
Czytaj całość
 
11 listopada w Gnieźnie
12.11.2014.
zwyc1m.jpg zwyc2m.jpg    Jak co roku, w Pierwszej Stolicy Polski, pod pomnikiem Bolesława Chrobrego odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe organizacji społeczno - politycznych, kombatanckich i młodzieżowych oraz mieszkańcy Miasta Gniezna. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie w ramach akcji „MOK dla Niepodległości” rozdawali także wszystkim obecnym biało - czerwone rozetki.
    W programie obchodów nie zabrakło Hymnu Państwowego, hejnału miasta oraz okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego. Pod pomnikiem złożono także liczne wieńce i kwiaty, a na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali Rotę.
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Share this!
Zmieniony ( 12.11.2014. )
Czytaj całość
 
Rewitalizacja Osiedla Grunwaldzkiego
12.11.2014.
mapkam.jpg    Prezydent Miasta Gniezna i autorzy przygotowujący Lokalny Program Rewitalizacji Osiedla Grunwaldzkiego w Gnieźnie zapraszają Szanownych Mieszkańców Osiedla Grunwaldzkiego do uczestnictwa w spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 20 listopada 2014 roku o 12.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Łubieńskiego 11.
    Tematem spotkania adresowanego do wszystkich zainteresowanych stron będzie przedstawienie wyników dotychczasowych prac oraz prezentacja „Programu rewitalizacji Osiedla Grunwaldzkiego w Gnieźnie na lata 2014 – 2020”, powstałego w oparciu o zebrane wnioski i postulaty dotyczące terenu objętego programem. Mając na uwadze Państwa dotychczasowe zainteresowanie powyższym tematem, liczymy na Państwa obecność.

Share this!
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1239
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu