Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 1 gość

Artykułów: 11279

Odwiedzających: 11323780
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Fontanna na Rynku już wkrótce
07.11.2014.
fonn1m.jpg fonn2m.jpg    Jeszcze w listopadzie, długo oczekiwana fontanna na Rynku będzie oddana do użytku. Prace budowlane właśnie dobiegają końca.
    Głównym elementem będą trzy dysze spieniające oraz gejzer, zlokalizowane w najwyższym punkcie fontanny. Każda z dysz zasilana będzie niezależnie pompą wyposażoną w układ regulacji prędkości obrotowej, dając możliwość zróżnicowania wysokości obrazu wodnego. Woda, przelewając się z górnej kaskady do kolejnego poziomu tworzyć będzie ścianę wody o zróżnicowanym ciśnieniu. Dodatkowym atrybutem będzie możliwość uzyskania zróżnicowanej prędkości (zwiększenie lub zmniejszenie) przepływającej wody na poszczególne piętra fontanny. Opadająca woda grawitacyjnie przy dodatkowej, wymuszonej zmianie prędkości na przelewie będzie powodowała złudzenie od wzburzonego przelewu w formie wodospadu do spokojnego „laminarnego opadania wody”.
    Całość wyposażona będzie w zespół 87 lamp stanowiących podświetlenie fontanny. Ich zaletą będzie możliwość podświetlenia fontanny w różnych odmianach temperatury barwowej białego koloru (od barwy ciepłej do zimnej). Takie rozwiązanie da możliwość dynamicznej zmiany oświetlenia. Fontanna będzie więc efektowną grą wody i światła. Dodatkowo zainstalowanych zostanie 17 nowych opraw oświetleniowych, które oświetlą ławki. Całkowity koszt budowy fontanny to 1.499.015,84 złotych.
    Dane ogólne:
    - powierzchnia zabudowy - 167,42 m2
    - powierzchnia użytkowa komory technicznej - 4,80 m2
    - wysokość fontanny - 1,58 m2
    - średnica fontanny - 8,26 m
    - średnica w granicy siedzisk granitowych i odwodnienia - 15,80 m.


Share this!
Zmieniony ( 07.11.2014. )
 
Bohaterska postawa nagrodzona
05.11.2014.
polic1m.jpg polic2m.jpg    Co zrobić, gdy zauważymy, że ktoś ewidentnie łamie prawo, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia innych osób? Jeżeli jesteśmy pewni, że nie spowoduje to niebezpieczeństwa dla nas samych, możemy dokonać tak zwanego zatrzymania obywatelskiego. Tak jak uczyniło to niedawno dwoje mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski.
    Jedna z gnieźnianek jadąc samochodem zauważyła, że kierowca prowadzący pojazd obok, wykonuje podejrzane manewry, wskazujące na jazdę pod wpływem alkoholu. Uniemożliwiła mu ona dalszą jazdę, blokując jego auto, a dzięki pomocy młodego gnieźnianina Macieja Adamskiego, także ucieczkę z miejsca przestępstwa. Pomocny świadek dokonał także obywatelskiego zatrzymania, dzięki czemu sprawca trafił w ręce policji.
polic3m.jpg polic4m.jpg    5 listopada 2014 roku oboje bohaterskich gnieźnian spotkało się w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie z Prezydentem Jackiem Kowalskim oraz Komendantem Powiatowym Policji w Gnieźnie insp. Arturem Sobolewskim. Gospodarz Miasta podziękował gościom za ich przykładną postawę i wręczył dyplomy oraz drobne upominki. Także komendant przekazał specjalne podziękowania, podkreślając, że dokonując zatrzymań obywatelskich, musimy przede wszystkim zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Share this!
Czytaj całość
 
Darmowe szczepienia przeciw HPV
04.11.2014.
hpv1m.jpg hpv2m.jpg     W tym roku Miasto Gniezno dołączyło do grona samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Dziewczynki urodzone w 2001 roku będą mogły skorzystać ze szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV w ramach „Programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2014 – 2019”. O szczegółach akcji poinformował na specjalnej konferencji prasowej Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski 3 listopada 2014 w Gimnazjum nr 3 wraz z dr n. med. Marią Marcinkowską - Prezesem Zarządu Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej "Edictum".
    Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego co raku umiera około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
hpv3m.jpg hpv4m.jpg     Warto przypomnieć, że realizatorem programu będzie Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum” Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. ul. Adama Mickiewicza 31. Kwota przyznana na ten przez Miasto Gniezno to 49.617 złotych. Ilość dziewczynek do zaszczepienia to 111 (liczy się kolejność zgłoszeń). Szczepienia w całości finansowane są z budżetu Miasta Gniezna.
    Rodzice uprawnionych dziewczynek otrzymają na adres zameldowania list intencyjny wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w programie oraz informacją o terminie spotkania informacyjno – edukacyjnego oraz terminach i miejscu szczepień. Na spotkaniu edukator przekaże niezbędne informacje na temat raka szyjki macicy. Wyjaśni uczestnikom, jak skutecznie można zapobiegać rakowi szyjki macicy, przekaże informacje na temat dróg zakażenia wirusem HPV, następstw zakażenia oraz zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem. W trakcie spotkania informacyjno – edukacyjnego rozpoczną się zapisy dziewczynek na listę szczepień. Następnego dnia po spotkaniu realizator uruchomi od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00 dwie linie telefoniczne, które pozwolą wszystkim zainteresowanym rodzicom uzyskać informacje dotyczące realizacji szczepień, a także zarejestrować dziewczynkę do szczepień. Zapisy będą trwały do wyczerpania limitu na liście szczepień.
    Szczepienia wykonywane będą w Gimnazjum nr 1 przy ul. Św. Jana 2A oraz w Gimnazjum Nr 3 przy ul. Paczkowskiego 13.
    Planowany termin realizacji programu od dnia podpisania umowy: 3 listopada 2014 roku do dnia 31 sierpnia 2015 roku.

Orientacyjny schemat szczepień:
I dawka – listopad 2014 roku,
II dawka – styczeń 2015 roku,
III dawka – maj 2015 roku.

Share this!
Zmieniony ( 04.11.2014. )
Czytaj całość
 
105 lat najstarszej gnieźnianki
04.11.2014.
sto1m.jpg sto2m.jpg    Pogodne usposobienie sprzyja długiemu życiu – taką prawdę można wysnuć po spotkaniu z Panią Wandą Gumienną, która 2 listopada 2014 roku skończyła 105 lat. Jej niezmiennie dobry humor mógłby bowiem wprawić w zawstydzenie wielu młodszych od niej gości przybyłych, by celebrować jej święto.
    Wśród nich nie zabrakło Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego, który jak zwykle przy takich okazjach nie zapomniał o życzeniach i upominkach. Oprócz kwiatów i pamiątkowego grawertonu, jubilatka otrzymała ciepłą kołdrę, która przyda się podczas długich, zimowych wieczorów. Życzenia dwustu lat, wspólnie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Mariuszem Kabacińskim, zaintonowali licznie przybyli członkowie rodziny oraz dziennikarze.
sto3m.jpg sto4m.jpg    Seniorka cieszy się dobrym zdrowiem i mimo problemów ze słuchem zachowuje pogodę ducha. Jubilatce życzymy kolejnych stu lat w zdrowiu!

Share this!
Zmieniony ( 04.11.2014. )
Czytaj całość
 
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gniezna
04.11.2014.
plan1m.jpg    Podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej 24 października 2014 roku w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Prezydent Jacek Kowalski omówił założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Gniezna.
    Przedmiotem projektu jest dokument, który na najbliższe lata stanowić będzie plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta w aspekcie energetycznym i ekologicznym, i w związku z tym przyniesie poprawienie komfortu życia mieszkańców. Plan stanowić może warunek uzyskania preferencyjnego finansowania dla działań środowiskowych w obszarach w okresie 2014-2020. Do prawidłowego wykonania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, a co za tym idzie do zaplanowania realnych działań na terenie miasta, konieczne będzie pozyskanie odpowiednich informacji w postaci inwentaryzacji źródeł ciepła, zużycia energii w budynkach znajdujących się w obrębie miasta oraz określenie emisji gazów z procesów energetycznych na terenie miasta.
    Miasto Gniezno zawarło umowę z firmą Energoekspert Sp. z o.o. z Katowic, która będzie wykonawcą „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Gniezna” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
    W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej indywidualnej zabudowy mieszkaniowej. Papierowe arkusze ankiety do wypełnienia otrzymać można na terenie miasta Gniezna w podanych poniżej punktach składania wypełnionych ankiet lub pobrać tutaj.
    W przypadku inwestycji w zakresie ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 oraz inwestycji w odnawialne źródła energii planowanych do realizacji przez przedsiębiorców, prosimy o wypełnienie tej ankiety.
    W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań związanych z ankietą, prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Gnieźnie, ul. Lecha 6, tel. +48 61 426 04 75, e-mail: ochronasrodowiska@gniezno.eu lub z firmą Energoekspert sp. z o.o., ul. Karłowicza 11a, 40-145 Katowice, tel. +48 32 351 36 70, e mail: pgn.gniezno@energoekspert.com.pl.
     Wypełnione rzetelnie ankiety uprasza się dostarczyć do 14 listopada 2014 roku do punktów:

Urząd Miejski w Gnieźnie, ul. Lecha 6; Biuro Obsługi Interesanta, parter budynku,
Urząd Stanu Cywilnego, ul. B. Chrobrego 41; 62-200 Gniezno,
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, ul. Staszica 13; 62-200 Gniezno,
Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11; 62-200 Gniezno.

     Istnieje również możliwość wysłania wypełnionej ankiety na adres: pgn.gniezno@energoekspert.com.pl. Dziękujemy mieszkańcom Miasta za wypełnienie ankiety oraz za przekazanie cennych informacji.


Share this!
 
Spotkanie z beneficjantami projektu
03.11.2014.
final1m.jpg final2m.jpg    W ostatnią fazę realizacji wkroczył projekt Miasta Gniezna pod nazwą „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych w Gnieźnie” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu „Innowacyjna Gospodarka”. Wartość projektu wynosi 1.609.200,00 zł.
    Projekt zakładał zakup specjalistycznych komputerów wraz z oprogramowaniem, zapewnienie dostępu do Internetu oraz zrealizowanie cyklu szkoleń dla 50 osób niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących) z terenu Miasta Gniezna.
    30 października 2014 roku Prezydent Jacek Kowalski spotkał się z beneficjentami projektu w Miejskim Ośrodku Kultury. Omówiono tam przebieg całego przedsięwzięcia oraz wręczono beneficjentom specjalne gadżety ułatwiające codzienne życie osobom z dysfunkcjami wzroku. final3m.jpg final4m.jpgKażda z nich otrzymała tyflografię katedry gnieźnieńskiej, płynomierz, termometr mówiący, specjalny centymetr krawiecki, igły krawieckie, broszurę informacyjną oraz bilonówkę.
    W 2013 roku beneficjenci projektu otrzymali specjalistyczny sprzęt komputerowy oraz jednocześnie uzyskali dostęp do bezpłatnego mobilnego dostępu i wzięli udział w szkoleń z zakresu podstawowej obsługi komputera i sieci Internet. Działania te są kontynuowane w 2014 roku i zakończą się w roku 2015. Partnerem projektu jest Polski Związek Niewidomych Okręg Wielkopolski.

Share this!
Zmieniony ( 03.11.2014. )
Czytaj całość
 
Projekty MOPS szansą dla potrzebujących
29.10.2014.
mops1m.jpg mops2m.jpg    29 października 2014 roku, podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miejskim, Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski oraz Dyrektor MOPS Hanna Adamczak poinformowali o dotychczasowych rezultatach realizacji licznych projektów unijnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
    Najważniejszym z nich był projekt „Edukacja ku Samodzielności - Propagowanie Aktywnej Integracji Osób Oddalonych od Rynku Pracy w Mieście Gnieźnie”. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji Społecznej”, Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnienie aktywnej i integracji”, Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”. Celem projektu była aktywizacja zawodowa i społeczna osób korzystających z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie, uzupełnienie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych i umiejętności społecznych oraz wyposażenie w narzędzia zwiększające szanse na znalezienie zatrudnienia, co wpłynie również na poprawę sytuacji materialnej osób uczestniczących w projekcie. Dofinansowanie projektu na 2013 rok wyniosło 919.077,63 złotych, a wkład własny Miasta Gniezno to 96.503,15 złotych. Całkowita wartość projektu w latach 2008-2013 to 3 962 370,01 złotych, w tym wkład własny w wysokości 416 048,85 złotych. Od 2008 roku do końca 2013 roku zaktywizowano 569 osób.
    W latach 2010- 2014 pozyskano także środki z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektów wspierających funkcjonowanie rodzin z terenu miasta Gniezna. Pierwszym z nich był projekt „Pomoc - Wspieramy funkcjonowanie rodzin” współfinansowany ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także ze środków własnych Miasta Gniezno i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie. W ramach zadania objęto opieką i specjalistycznym poradnictwem dziesięć rodzin korzystających z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie, a także grupę dwadzieściorga dzieci i młodzieży gnieźnieńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, korzystających z uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne. Osiągnięto następujące rezultaty: udzielono poradnictwa specjalistycznego dzieciom i rodzinom, wywarto znaczny wpływ na zmianę i polepszenie jakości funkcjonowania rodziny poprzez działalność asystenta rodziny, udzielono wsparcia rodzinie w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, osiągnięto wzrost umiejętności wykorzystania przez rodzinę własnego potencjału, wywarto wpływ na rozwój umiejętności społecznych wśród dzieci i młodzieży i rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży. Termin realizacji projektu to 1 sierpnia – 15 grudnia 2010 roku. Całkowita wartość projektu to 32 110,00 złotych, a kwota dofinansowania: 25 000,00 złotych.
    „Dzieci są najważniejsze - wsparcie dla rodzin z terenu miasta Gniezna” to projekt realizowany od 9 sierpnia do 31 grudnia 2011 roku, a współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną. W trakcie realizacji programu zorganizowano 75 godzin zajęć socjoterapeutycznych, umiejętności społecznych i zajęć z zakresu arteterapii, dla grupy dwadzieściorga dzieci uczęszczających do Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych. Dzięki uprzejmości Kierownika Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych Zofii Komosińskiej, zajęcia te mogły się odbywać w salach świetlic przy ulicy Kilińskiego i na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Ponadto dzieci uczestniczyły w dziesięciu zajęciach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, a były to: zajęcia wokalne, ogólnorozwojowe, taneczne, modelarskie, szachowe, plastyczne, Break Dance, Capoeira, Tai Chi i Karate. Całkowita wartość projektu wyniosła: 38 557,30 złotych, a kwota dofinansowania to: 26 700,00 złotych.
    W ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Resortowy program wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na rok 2013 i 2014 – asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej”, realizowanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie otrzymał środki na dwukrotne zatrudnienie asystenta rodziny. Pozyskane środki pozwoliły na zatrudnienie asystenta rodziny na okres 6 miesięcy i objęcie wsparciem 16 rodzin z terenu miasta Gniezna, a następnie ponownie na okres 6 miesięcy, kiedy to asystent rodziny objął wsparciem 15 rodzin wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu i sprawowaniu opieki nad dziećmi.

Share this!
Zmieniony ( 30.10.2014. )
Czytaj całość
 
"Pelikan" ma już piętnaście lat
29.10.2014.
pelikan1m.jpg pelikan2m.jpg    Społeczny Ośrodek Pomocy Dzieciom „Pelikan” ma już 15 lat. 28 października 2014 roku w MOK-u odbyły się jubileuszowe uroczystości. Przewodnicząca Pelikana Maria Kocoń podziękowała zaangażowanym w projekt nauczycielom.
    Gospodarz Miasta Jacek Kowalski powiedział zebranym na spotkaniu, że życzy wszystkim działaczom Pelikana wielu sukcesów, dziękując za czas, jaki poświęcają dzieciom, czyniąc to nieodpłatnie w czasie wolnym. Wzorem pelikana, który według rycin wyrywa sobie pióra, by mościć nimi gniazdo pisklętom, oni również poświęcają część siebie dla swoich podopiecznych. To najlepiej pokazuje, że zawód nauczyciela to nie jest praca, lecz misja ofiara i powołanie.
    Gratulujemy dotychczas wykonanej pracy i życzymy Pedagogom i uczącej się młodzieży pelikan3m.jpg pelikan4m.jpgkolejnych, pięknych jubileuszy.


Share this!
Zmieniony ( 29.10.2014. )
Czytaj całość
 
Projekty obywatelskie wybrane
29.10.2014.
obyw1m.jpg obyw2m.jpg    28 października 2014 roku w auli Kolegium Europejskiego miało miejsce głosowanie nad budżetem obywatelskim. Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. Przed głosowaniem włodarz miasta Jacek Kowalski pokrótce omówił wszystkie projekty. Również pomysłodawcy mogli zaprezentować zebranym swój pomysł. Następnie mieszkańcy skreślili na kartach do głosowania trzy wybrane przez siebie projekty.
    Po oddaniu wszystkich głosów, urzędnicy magistratu sprawnie przeliczyli głosy. Oficjalne wyniki głosowania nad projektem budżetu obywatelskiego 2015 ogłosił Prezydent Jacek Kowalski. Projekty, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie to: }

1 miejsce - poradnia onkologiczna - 186 głosów
2 miejsce - Street Workout Park Gniezno - 124 głosy
3 miejsce - zagospodarowanie wyspy oraz północnego brzegu jeziora Jelonek - 97 głosów
4 miejsce - plac zabaw bez barier - 87 głosów
5 miejsce - linia autobusowa Dalki - 77 głosów
6 miejsce - Plac zabaw Jaś i Małgosia – 75 głosów.

Share this!
Czytaj całość
 
Gniezno Liderem Rozwoju Regionalnego
28.10.2014.
nagroda1m.jpg nagroda2m.jpg    27 października 2014 roku, podczas ogólnopolskiego Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Katowicach Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski odebrał dla Miasta Gniezna zaszczytny tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego 2014.
    Podczas wręczenia nagrody obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Obrony Narodowej, osobistości ze świata biznesu, polityki i nauki.
    Lider Rozwoju Regionalnego to ogólnopolski program promujący dobre standardy zarządzania oraz wzorce funkcjonowania. Tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego przyznawany jest najlepszym miastom i jednostkom, które prężnie działają, inwestują, rozwijają się i są nagroda3m.jpg nagroda4m.jpgliderami zarówno na swoim obszarze działalności, jak i na terenie całej Polski.
    Nagroda dla Gniezna była wręczona podczas gali, która stanowiła zwieńczenie Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Katowicach. Tegoroczna edycja Kongresu, to aż 14 sesji tematycznych, które obejmowały najbardziej istotne kwestie związane z rozwojem ekonomicznym, gospodarczym i społecznym w Polsce.
    Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Patronami medialnymi były: Dziennik Gazeta Prawna, Telewizja Polska, Radio Katowice oraz serwis Bankier.pl.

Share this!
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1229
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 16
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu