Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 2 gości

Artykułów: 12043

Odwiedzających: 14616983
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Miasto walczy o "Wenecję"
23.09.2015.
jelo1m.jpg jelo2m.jpg    Miasto Gniezno podjęło konkretne kroki, by zapobiec dalszemu śnięciu ryb w jeziorze Jelonek. W sobotę, 19 września i w środę 23 września 2015 zastosowano tam metodę zaproponowaną przez profesora Stanisława Podsiadłowskiego, specjalistę w dziedzinie funkcjonowania ekosystemów wodnych i ich rekultywacji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podjęte działania mają zapobiec dalszemu śnięciu ryb w akwenie. Po pierwsze za pomocą mobilnego aeratora natleniono strefę naddenną, po drugie zastosowano metodę inaktywacji biogenów, polegającą na powiązaniu fosforanów z azotem amonowym.
    W środę, 23 września 2015 nad jeziorem odbyła się konferencja prasowa z udziałem prof. S. Podsiadłowskiego i zastępcy prezydenta Gniezna Jarosława Grobelnego.
jelo3m.jpg jelo4m.jpg    Z ostatnich wyników badań wody wynika, że poziom tlenu jest wysoki, niestety wykryto także wysoką zawartość amoniaku i pojawiły się sinice, co mogłoby skutkować dalszym śnięciem ryb. Urząd Miejski w Gnieźnie nawiązał także współpracę z prof. Ryszardem Gołdynem - kierownikiem Zakładu Ochrony Wód w Instytucie Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - który potwierdził słuszność stosowanej przez prof. Podsiadłowskiego metody, a także opracuje program działań na przyszłość, mający zapobiec występowania tego typu sytuacji w jeziorach Jelonek i Winiary w Gnieźnie.

Share this!
Zmieniony ( 23.09.2015. )
 
Pięćdziesiąt lat wspólnej drogi życia
18.09.2015.
gody1m.jpg gody2m.jpg     Pół wieku temu szesnaście par z Miasta Gniezna przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Przede wszystkim jednak obiecali darzyć się uczuciem, które – co było widać – mimo wielu lat nie wygasło. 17 września 2015 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w obecności Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza wszystkie pary obchodzące zaszczytne, złote gody otrzymały medale oraz moc życzeń.
    Podczas ceremonii specjalnie wyróżniono jednak trzy małżeństwa z jeszcze dłuższym stażem: Państwa Mariana i Jerzego Domańskich oraz Marię i Kazimierza Wiśniewskich, którzy są razem już 60 lat oraz Kazimierę i Leona Paulusów, będących w związku małżeńskim od 55 lat. Prezydent Tomasz Budasz wręczając im kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy zaznaczył, że małżeństwa takie są niezbitym dowodem siły i piękna łączącego ich uczucia.
    Pary, które mają za sobą już spędzone wspólnie pół wieku otrzymały medal Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Byli to Państwo: Wanda i Bronisław Bartkiewiczowie, Mirosława i Bogdan Cieślewiczowie, Bożena i Andrzej Chmielewscy, Wanda i Walenty Klarkowscy, Teresa i Marian Kujawscy, Bronisława i Łucjan Maciejewscy, Janina i Ryszard Mikołajczakowie, Janina i Bolesław Niewiadomscy, Kazimiera i Leszek Skotarczakowie, Stefania i Kazimierz Rutkowscy, Wanda i Jerzy Weberowie, Barbara i Zenon Domagalscy, Aleksandra i Zygmunt Janiakowie, Mirosława i Heinz Kozłowscy, Mirosława i Jerzy Nowakowie oraz Maria i Mieczysław Woźniakowie.
    Wszystkim szacownym jubilatom odśpiewano okolicznościowe sto lat, a prowadzący całą uroczystość Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariusz Kabaciński wręczył wszystkim paniom bukiety pięknych róż. Na koniec uroczystości był czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcia oraz życzenia od przybyłych licznie najbliższych i przyjaciół.

Share this!
Zmieniony ( 18.09.2015. )
Czytaj całość
 
286 osób poznało wiek swojego serca
14.09.2015.
zycie1m.jpg zycie2m.jpg    13 września 2015 odbył się 38. Bieg Lechitów. Wszyscy uczestnicy wydarzenia, oprócz możliwości sprawdzenia wydolności swojego organizmu poprzez udział w półmaratonie, mogli skontrolować także swoje zdrowie, pod kątem układu sercowego. Na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, na wszystkich chętnych, czekało specjalnie przystosowane mobilne stoisko kampanii „Ciśnienie na Życie”, na którym wykwalifikowany personel medyczny badał ciśnienie krwi oraz wiek serca maratończyków, a także kibicującym im gnieźnianom. Z bezpłatnych badań skorzystało 286 osób.
13 września odbyła się 38. edycja Ogólnopolskiego Biegu Lechitów – jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w Gnieźnie. Kilkuset biegaczy z całego kraju miało za zadanie pokonać ponad 21 km trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestników biegu wsparła również kampania „Ciśnienie na Życie”, która regularnie promuje zdrowy tryb życia i zachęca do profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
    Na Placu Świętego Wojciecha na specjalnie przystosowanym stoisku kampanii, wykwalifikowany personel medyczny skontrolował zdrowie uczestników biegu oraz udzielił fachowych porad z zakresu schorzeń układu krążenia. Z danych przeprowadzonej akcji wynika, że 46% osób, które przebadały się podczas wydarzenia mają wiek serca starszy od wieku metrykalnego o ok. 10 lat.
    U osób, których wiek serca jest wyższy od metrykalnego, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć. Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
    Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl

Share this!
Zmieniony ( 14.09.2015. )
 
Nieruchomości znalazły nabywcę
18.08.2015.
kirch1m.jpg kirch2m.jpg    Pierwsze działki w Gnieźnie wchodzące w skład  Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprzedane.  18 sierpnia 2015 koncern Kirchhoff Automotive stał się oficjalnie właścicielem trzech nieruchomości przy ul. Cegielskiego, wielkości 2,2650 ha. Przed południem w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie podpisano akt notarialny.

Share this!
Zmieniony ( 18.08.2015. )
 
Najlepsze półkolonie w mieście
17.08.2015.
gosir1m.jpg gosir2m.jpg    Zapraszamy do udziału w półkoloniach „na sportowo”, które odbywają się w pięciodniowych turnusach (od poniedziałku do piątku) przez cały okres wakacji.
    Zajęcia prowadzone są w godzinach od 9.00 do 15.00 na terenie Kompleksu Rekreacyjno- Sportowego GOSiR przy ul. Bł. Jolenty 5. Każdego dnia dzieci otrzymają 2 posiłki (śniadanie i obiad).
    Kolejny turnus rozpoczyna się już 17 sierpnia 2015, a zakończymy 21 sierpnia 2015. Wolne miejsca są jeszcze na ostatni turnus, który odbędzie się w terminie od 24 do 28 sierpnia 2015 roku. Półkolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Cena turnusu wynosi 159 złotych.
    Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych od 7 do 9 lat oraz od 10 do 14. Wszyscy uczestnicy półkolonii przynoszą ze sobą na zajęcia stroje kąpielowe i czepki oraz stroje sportowe.
    Formularz zgłoszeniowy dziecka oraz wszelkie informacje można uzyskać w szatni na basenie przy ul. Bł. Jolenty 5; tel. 61 424 86 04, codziennie w godzinach otwarcia basenu, lub gosir3m.jpg gosir4m.jpgpobrać ze strony www.basengniezno.pl Program półkolonii, regulaminy oraz druki do pobrania w zakładce półkolonie.

Share this!
Zmieniony ( 17.08.2015. )
 
Kąpielisko nad jeziorem Winiary już czynne
17.08.2015.
winiarym.jpg    Zgodnie z informacją uzyskaną z sanepid GOSiR informuje, że stan wody w Jeziorze Winiary poprawił się i od soboty, 15 sierpnia 2015 kąpielisko zostaje ponownie udostępnione plażowiczom.

Share this!
Zmieniony ( 17.08.2015. )
 
Atrakcyjne zajęcia dla najmłodszych
13.08.2015.
mak1m.jpg mak2m.jpg    Stowarzyszenie Maki po raz kolejny zorganizowało w wakacje letnie popołudniówki dla dzieci i młodzieży. Projekt sfinansowany został ze środków Urzędu Miasta w Gnieźnie. Dla wielu dzieci była to jedyna podczas tych wakacji forma aktywnego wypoczynku.
    Podczas projektu dzieci brały udział w zajęciach socjoterapeutycznych, w zajęciach plastycznych, kulinarnych i sportowych, również uczestniczyły w wyjściu integracyjnym do kina i wycieczce do ośrodka jeździeckiego. Dzieci miały zapewnioną fachową opiekę i mnóstwo atrakcji, które w przyjemny i atrakcyjny sposób pokazały, jak można zagospodarować wolny czas i jak dobrze można współpracować w grupie rówieśniczej.
    Istotnym faktem jest także, iż uczestnicy podczas zajęć z psychologiem kształtowały umiejętności życiowe i alternatywy dla dobrego i zdrowego życia bez nałogów i przemocy.

Share this!
Zmieniony ( 13.08.2015. )
Czytaj całość
 
Letnie kolonie na tatrzańskich szlakach
31.07.2015.
zakopa1m.jpg zakopa2m.jpg    Dzięki otwartemu konkursowi ofert ogłoszonemu przez Department Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego czterdziestoosobowa grupa dzieci wydelegowanych przez Zespoły Kuratorskie, MOPS, oraz Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne i inne podmioty pomocowe mogła przeżyć jedenastodniową przygodę na zakopiańskich szlakach.
    30 lipca 2015 radosna gromada powróciła z kolonii terapeutycznych w Murzasichle koło Zakopanego. Wakacyjny wyjazd był nagrodą za dobre zachowanie i całoroczną aktywność dzieci.
    Wśród atrakcji znalazły się obowiązkowe podczas wakacji na Podhalu zwiedzanie samego Zakopanego, w tym spacer Krupówkami i odwiedzenie Muzeum Tatrzańskiego, wyprawy z przewodnikiem nad Morskie Oko i do Jaskini Mroźnej i zwiedzanie okolicznych miejscowości z ich atrakcjami. Obok przyrody i historii Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestnicy mogli poznać i nieco góralskiego folkloru. Nie zabrakło też wizyty w muzeum figur woskowych czy rekreacji w Termie Białka.
    Ważnym elementem wyjazdu były również zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone przez Ewę Wegner, skoncentrowane na trzech głównych zadaniach: budowaniu poczucia własnej wartości, asertywności – umiejętności wyrażania swoich uczuć i opinii oraz odmawiania na sposoby akceptowalne społecznie, a także na rozwoju zdolności współpracy w grupie. To wszystko uczestnicy mieli okazję wzmacniać przez cały czas pobytu na koloniach, czy to poprzez solidarne działanie w grupie i pomaganie sobie w razie potrzeby, czy różnego rodzaju zajęcia nie tylko terapeutyczne, ale i rekreacyjne. Popołudniowe i wieczorne aktywności angażowały różne talenty. Wychowawcy przygotowali turnieje sportowe – tenisa stołowego, piłki nożnej i stołowych piłkarzyków, zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu, plastyczne, gry towarzyskie, karciane i planszowe, czy grę terenową ze wskazówkami do znalezienia w sąsiadującym z ośrodkiem wypoczynkowym lesie.
    Na tych, którzy pierwszy raz mieli okazję wyjechać na wakacyjny obóz, czekał kolonijny chrzest. Początkowo budził u uczestników odrobinę strachu, jednak po przejściu szeregu zabawnych zadań nagrodą było nie tylko nadanie „góralskiego” imienia, ale też i uznanie całej grupy. Z kolei wszyscy chętni mogli sprawdzić się w konkursie talentów – cóż, niemal zawsze wszyscy jurorzy byli „na tak”, nie sposób więc było wyłonić zwycięzców. Właściciele ośrodka „Leśna Cisza”, w którym gnieźnieńskie Świetlice gościły nie po raz pierwszy, umożliwili również wspólne wieczorne śpiewanie w blasku ognia w klimatycznej, drewnianej bacówce.
    I chociaż cisza ta nader często zakłócana była piosenkami i dopingowaniem piłkarskich rozgrywek, pozostaje mieć nadzieję, że i następnym razem gnieźnianie zostaną powitani z otwartymi ramionami. Tymczasem obładowani kilogramami oscypków i tonami wspomnień koloniści po pożegnaniu już po przyjeździe do Gniezna wrócili do swoich rodzin. Trudno powiedzieć, kto za kim stęsknił się bardziej. Podczas wyjazdu dziećmi opiekowała się     wykwalifikowana kadra wychowawców, wolontariuszy i terapeutów: Izabella Budzyńska, Agnieszka Nowacka, Sławomir Komosiński, oraz Tomasz Stanowski. Kierownikiem obozu była Zofia Komosinska.

Share this!
Zmieniony ( 31.07.2015. )
Czytaj całość
 
"Ciśnienie na Życie" w Gnieźnie
30.07.2015.
acard1m.jpg acard2m.jpg    Już 3 i 4 sierpnia 2015 w Gnieźnie w mobilnym centrum badań „Ciśnienie na Życie”, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, oznaczyć poziom cholesterolu oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach od 10:00 do 18:00 będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
    Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” już po raz trzeci wysyłają w Polskę mobilne centrum badań. W tym roku będzie można w nim nie tylko bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poznać wiek swojego serca, ale również sprawdzić poziom cholesterolu. Wiek serca pomaga określić innowacyjna aplikacja, przygotowana specjalnie na potrzeby acard3m.jpg acard4m.jpgkampanii, która pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.
    Osoby, u których występują czynniki ryzyka powinny regularnie konsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Dlatego też na terenie całej Polski powstaną Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy stylu życia oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
    Kolejną nowością w tegorocznej odsłonie kampanii jest konkurs „Najmłodsze serce” – dodatkowa motywacja dla pacjentów do wprowadzenia prozdrowotnych zmian w życiu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać kupon dostępny w busie „Ciśnienia na Życie” uzupełniony pieczątkami od lekarza potwierdzającymi regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedzieć na pytanie „W jaki sposób staram się obniżyć wiek mojego serca?”. Kupon zostanie wręczony pacjentom, którzy mają podwyższone ciśnienie, cholesterol lub wiek serca odpowiednio wyższy od metrykalnego. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.
    Pomiary ciśnienia, cholesterolu oraz wieku serca będą odbywać się na Głównym Rynku w Gnieźnie w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na Życie”. Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać 3 i 4 sierpnia (poniedziałek, wtorek) w godzinach od 10:00 do 18:00.
    Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl
    Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku działania Kampanii będą popularyzowały działania pomagające obniżyć wiek serca. Działania Kampanii merytorycznie wspiera Rada Ekspertów w składzie: prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Stefan Grajek oraz prof. Tomasz Zdrojewski. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

Share this!
Zmieniony ( 30.07.2015. )
 
Kolejne ulice z nowym oświetleniem
29.07.2015.
lampy1m.jpg lampy2m.jpg    27 lipca 2015 roku odbył się końcowy odbiór nowo wybudowanego oświetlenia na ulicy Krańcowej i Dalekiej. Oświetlenie wykonano na odcinku 221 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 8 słupów stalowych ocynkowanych z wysokoprężnymi lampami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł 40 tysięcy złotych.
    Zakończono również oświetlenie drogowe na ul. Trzemeszeńskiej. Oświetlenie wykonano na odcinku 183 metrów. Do wykonania oświetlenia zastosowano 4 słupy stalowe ocynkowane z wysokoprężnymi lapami sodowymi. Całkowity koszt zadania wyniósł 21,6 tysięcy złotych.

Share this!
Zmieniony ( 29.07.2015. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1318
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu