Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
Odwiedza nas 3 gości

Artykułów: 10204

Odwiedzających: 7756201
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Miasto
Pasowanie uczniów SP 8
02.10.2013.
pasowanie1m.jpg pasowanie2m.jpg    Już od ponad miesiąca gnieźnieńscy pierwszoklasiści uczęszczają do szkół, gdzie uczą się podstawowych zasad, jakie obowiązują w tej nowej dla nich społeczności. Znają już swoje prawa i obowiązki i wiedzą, kiedy jest czas na naukę, a kiedy na zabawę. Nadszedł już więc moment, by oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów. Odbywa się to zwykle poprzez pasowanie, takie jak to które za sobą mają już pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie.
    Podczas tej ważnej dla dzieci uroczystości, sala gimnastyczna SP 8 wypełniła się po brzegi nie tylko przejętym buziami pierwszoklasistów, ale także rodzicami, dziadkami oraz opiekunami najmłodszych, którzy towarzyszyli im w tej pamiętnej chwili. Nie zabrakło także pasowanie3m.jpg pasowanie4m.jpggości, którym za przybycie serdecznie podziękował Dyrektor Marek Machiński.
    Oficjalnego pasowania na ucznia specjalnym, wielkim piórem dokonał Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Jak podkreślił, szkoła do której uczęszczać będą pierwszaki jest placówką dobrą, ze świetnymi nauczycielami, do których można się zwrócić w każdej chwili ze swoimi problemami. Życzył też maluchom, aby rozpoczynająca się właśnie przygoda z edukacją zakończyła się uzyskaniem w przyszłości tytułu magistra.

Share this!
Czytaj całość
 
Przygotowania do rocznicy Chrztu Polski
26.09.2013.
chrze1m.jpg chrze2m.jpg    W 2016 roku przypadać będzie 1050. Rocznica Chrztu Polski. Aby dobrze przygotować się do obchodów tak ważnej dla Polski daty powołano do życia Gnieźnieński Komitet Honorowy oraz Gnieźnieński Komitet Organizacyjny. 25 września 2013 jego członkowie na specjalnej konferencji w Instytucie Kultury Europejskiej przedstawili wstępny program wydarzeń przygotowywanych z tej okazji.
    W skład komitetu wchodzą między innymi Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, Prymas Polski Józef Kowalczyk oraz dyrektorzy Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Jego członkowie poinformowali, że obchody uświetnią między innymi organizowane w 2014, 2015 i 2016 roku konferencje naukowe, wystawy, ekspozycje, panele dyskusyjne, debaty oraz specjalny kalendarz ścienny z imionami słowiańskimi.
chrze3m.jpg chrze4m.jpg    Reprezentujący Gospodarza Miasta Zastępca Prezydenta Czesław Kruczek podkreślił, że Pierwsza Stolica stara się o unijne fundusze, by nadać na ten czas miejskim imprezom szczególny wymiar. Przewidziano więc specjalne, obfitujące w atrakcje edycje Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Gniezno chce bowiem przypomnieć, iż nadchodzące lata to nie tylko czas jubileuszu Chrztu Polski, ale także 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka I.


Share this!
Czytaj całość
 
Pasowanie uczniów w SP 9
25.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Tak niedawno rozbrzmiały pierwsze po wakacyjnej przerwie dzwonki w salach lekcyjnych, a już pierwszoklasiści mają swoje uroczystości. Do takiej doszło między innymi 25 września 2013 roku w hali sportowej przy ul. Paczkowskiego. Powodem akademii było pasowanie na uczniów dzieci klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie. Wspaniałej oprawie święta towarzyszyli przejęci jak zwykle przy takich okazjach rodzice, dziadkowie i opiekunowie maluchów.
    Stało się już tradycją, że uroczystego pasowania dokonuje Prezydent Miasta Jacek Kowalski. Nie inaczej było i w tym przypadku. Wszystkim dumnym pierwszakom, życzył wielu chwil radości oraz dobrych wyników w nauce.
    104 nowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 z uśmiechem przekroczyło mury swojej nowej placówki edukacyjnej, by z zapałem zdobywać wiedzę oraz zawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.


Share this!
Czytaj całość
 
Spotkanie z gnieźnieńskimi rolnikami
25.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Być może niewielu gnieźnian zdaje sobie sprawę, że w Pierwszej Stolicy Polski mieszkają i prowadzą swoje gospodarstwa rolnicy. Właśnie z nimi spotkał się 23 września 2013 roku Prezydent Miasta Jacek Kowalski. Goście zaznajomili się szczegółowo z inwestycjami prowadzonymi aktualnie przez magistrat. Dowiedzieli się też więcej o planach, zamierzeniach i kierunkach rozwoju Gniezna w najbliższej przyszłości.
    Gospodarz Miasta z uwagą wysłuchał opinii rolników, dotyczących ich życia i problemów, z jakimi na co dzień przychodzi im się mierzyć. Temu głównie było poświęcone spotkanie, o które zabiegał włodarz naszego miasta. Wszelkie uwagi oraz pomysły zgłaszane na sali zostały zapisane i zostaną teraz poddane wnikliwej analizie, a w miarę możliwości zostaną wprowadzone w życie.
     muzeumim.jpg muzeum2m.jpgGospodarze podziękowali Prezydentowi za zainteresowanie i poświęcony czas dla jednej z mniejszych lecz niezwykle ważnych grup zawodowych. Na wszystkich uczestników spotkania czekały okolicznościowe pamiątki oraz foldery szczegółowo informujące o tym, co dzieje się w mieście.
 
 
 
 
 
Michał Zych, MCIP

Share this!
Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
Sprzątanie Świata za nami!
24.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Między 19 a 20 września 2013 roku na terenie Miasta Gniezna została przeprowadzona akcja Sprzątania Świata – Polska 2013 „Odkrywamy czystą Polskę”! Sprzątanie Świata to jedna z tych akcji, która na stałe włączyła się w coroczny kalendarz działań mających na celu dbałość o środowisko naturalne. Jest to największa społeczno-ekologiczna inicjatywa, która co roku cieszy się ogromnym powodzeniem i przynosi wymierne efekty.
W tegoroczną akcję włączyli się uczniowie wraz z nauczycielami:
•    Szkół Podstawowych nr 3, 5, 6, 8, 9,
•    Gimnazjów nr 1, 2, 3, 4,
•    „Porkom”,
•    „Prymus”,
•    Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 i 2 
•   Przedstawiciele Rodzinnych Ogródków Działkowych porządkowali obrzeża działek.
 
     muzeumim.jpg muzeum2m.jpgWszyscy zebrali łącznie dwa kontenery śmieci oraz znaczną ilość odpadów selektywnie zbieranych. W akcji brali również udział pracownicy spółek komunalnych, którzy sprzątali tereny przyległe do przedsiębiorstw. Część radnych Miasta Gniezna oraz liczna grupa pracowników Urzędu wraz z władzami miasta porządkowała teren w Lesie Miejskim i ul. Nowaszki. Zebraną przyczepę śmieci odebrało Nadleśnictwo Gniezno. Podczas akcji odpady były zbierane w sposób selektywny.
    Liczymy na to, że ogólnopolska kampania „Sprzątanie Świata” uzmysłowi wszystkim potrzebę stosowania w życiu codziennym prostych, ale skutecznych działań – segregowania i składowania odpadów w miejscach do tego przeznaczonych.
     Serdecznie dziękujemy za udział w "Sprzątaniu Świata – Polska 2013" i zapraszamy do ponownego przyłączenia się do akcji już za rok!

Share this!
Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj całość
 
Rower sposobem na nudę
24.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Liczna grupa gnieźnian włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu, biorąc 21 września 2013 udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna z okazji „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”.
    Piękna, słoneczna pogoda dopisała, więc na gnieźnieńskim Rynku stawiło się ponad 70 osób. O godzinie 10.00, pod eskortą Powiatowej Komendy Policji rowerzyści wyruszyli w kierunku Pawłowa. Rajd wiódł przez ulicę Swarzędzką, Poznańską, Pierzyska, Leśniewo, Pawłowo. Droga powrotna wiodła przez Gębarzewko, Gębarzewo, ulicę Kokoszki i Dalkoską. Na mecie Rajdu czekało na rowerzystów sporo atrakcji, przede wszystkim zwiedzanie mini zoo, w którym można było podziwiać: lamy, bażanty, pawie, strusie, osły, kuce, świnki wietnamskie, kozy, owce, kuropatwy, indyki, gęsi, papugi i gołębie. Ponadto każdy z uczestników Rajdu otrzymał posiłek regeneracyjny. Przy sprzyjającej aurze i w dobrych nastrojach uczestnicy rajdu około godziny 16:00 wrócili do Gniezna.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg     Celem Rajdu jak co roku, było wskazanie mieszkańcom Gniezna możliwości użytkowania alternatywnych dla samochodu form transportu. Poprzez organizację Rajdu propagowana jest rodzinna turystyka rowerowa oraz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Popularyzuje się również zasady prawidłowego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Rajd jest imprezą cykliczną organizowaną przez Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Share this!
Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj całość
 
60 lat Sanepidu
23.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    20 września 2013 roku pracownicy i dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gnieźnie obchodzili jubileusz 60-lecia istnienia swojej placówki. W uroczystościach uczestniczyli również przyjaciele Sanepidu wśród których znajdowali się parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele gnieźnieńskich placówek zdrowia.
Była to doskonała okazja dla podziękowań. Okolicznościowe grawertony otrzymali z rąk Dyrektor Sanepidu Danuty Winiarskiej: Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n. med. Andrzej Trybusz, Zastępca Dyrektora Stacji Grażyna Bernaciak, Prezes Zarządu MPK Tomasz Budasz i Dyrektor Zakładu Karnego ppłk Robert Jóźwiak.
    W myśl, że najważniejszym kapitałem Stacji są jej pracownicy wielu z nich otrzymało odznaczenia i nagrody. Na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Minister Zdrowia przyznał odznaczenia „Za zasługi w ochronie zdrowia” Barbarze Bultrowicz oraz Elżbiecie Filipiak. Medale milenijne otrzymali: Aleksandra Bultrowicz, Iwona Krysztofiak, Maria Nowakowska, Irena Potocka oraz Alina Solarek. muzeum2m.jpg
    Obecny na uroczystościach Prezydent Gniezna Jacek Kowalski przyznał Medale Koronacyjne oraz Medale Milenijne z okazji 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego następującym osobom: Dyrektor Danucie Winiarskiej, Iwonie Malinger, Ewie Cybułce, Jolancie Daukszewicz, Bogumile Prysiażnej-Jakubiak, Annie Kosmali, Jolancie Wrzesińskiej oraz Andrzejowi Kaczmarkowi. Nagrody otrzymali również: Alicja Antas, Krystyna Jakobsze, Romualda Kędzierska, Małgorzata Kowalska, Anna Rutkowska i Danuta Witkowska.
    Gospodarz Miasta podziękował wszystkim, którzy pracują i pracowali w Sanepidzie. Zaznaczył, że ich organiczna, pozytywistyczna często ukryta w zaciszu laboratorium praca pozwala mieszkańcom Gniezna czuć się bezpiecznie. Często niewidoczni pracownicy Stacji czuwają od lat nad gnieźnianami chroniąc ich od zagrożeń epidemiologicznych, zapewniając wysoki standard higieny w naszym mieście. Na koniec życzył wszystkim wielu dalszych sukcesów, rozwoju osobistego i zawodowego, oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
Uroczystości zakończył koncert fortepianowy w wykonaniu Klaudii Kukli – Absolwentki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zgromadzeni wysłuchali utworów wchodzących w skład Suity Hiszpańskiej – Andaluzja – kubańskiego kompozytora Ernesto Lacouny.

Michał Zych, MCIPShare this!
Zmieniony ( 23.09.2013. )
 
Ruszają zajęcia z aquaaerobiku
20.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Po przerwie wakacyjnej i technologicznej GOSiR wznawia na swoim basenie zajęcia z aquaaerobiku. Prowadzone są one w wodzie w rytm pobudzającej muzyki. Jest to świetna zabawa, a by się nią cieszyć nie trzeba potrafić pływać, gdyż zajęcia prowadzone są w specjalistycznych pasach wypornościowych, które utrzymują ciało w wodzie.
    Zajęcia w wodzie korzystnie wpływają na samopoczucie likwidując napięcie i stres. Szczególnie polecane są dla osób mających problemy ze schorzeniami układu kostno-stawowego, po operacjach, otyłych, z osteoporozą, starszych, bez obaw mogą ćwiczyć również kobiety w ciąży. To także skuteczna walka z cellulitem.
    Zapraszamy wszystkich chętnych Panie i Panów, którzy chcą wzmocnić mięśnie, wysmuklić ciało i poprawić samopoczucie do skorzystania z zajęć aquaaerobiku.
    Szczegółowe informacje na temat zajęć uzyskać można pod nr tel.: 61 424 86 04. 

Share this!
Zmieniony ( 20.09.2013. )
Czytaj całość
 
Perspektywy profilaktyki gminnej
20.09.2013.
muzeumim.jpg muzeum2m.jpg
    Problemy z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków towarzyszą ludzkości niestety już od zarania jej dziejów. Dlatego w każdym samorządzie tak wielką rolę odgrywa program profilaktyki, pomagający w walce z nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez jej mieszkańców. 19 września 2013 roku na zaproszenie Prezydenta Jacka Kowalskiego do Gniezna zjechali przedstawiciele kilkunastu miast z całego kraju, zajmujący się na co dzień programami profilaktyki w gminach. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i poznawanie nowych, pożytecznych praktyk.
     muzeumim.jpg muzeum2m.jpgKonferencję prowadziły Przewodnicząca Komisja Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Gniezna Beata Tarczyńska oraz Dyrektor Wydziału Usług Społecznych UM Renata Góralczyk – Zielonka. Na jej początku głos zabrał Prymas Senior Arcybiskup Henryk Muszyński podkreślając, że uzależnienia są problemem wciąż aktualnym, wynikającym z poszukiwania łatwiejszych rozwiązań i dróg na skróty. Gospodarz Miasta zaznaczył zaś, że Gniezno zawsze przywiązywało ogromną wagę do profilaktyki, czego przykładem są chociażby funkcjonujące tu Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne. Owocnych obrad życzyli również Przewodnicząca Rady Miasta Gniezna Maria Kocoń oraz Włodzimierz Kałek - Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich, który objął całą konferencje honorowym patronatem.
     muzeumim.jpg muzeum2m.jpgWszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć prezentacje jedenastu miast: Kozienic, Poznania, Stargardu, Zgierza, Lublina, Polkowic, Dąbrowy, Radomia, Radomska, Krakowa i Gniezna. Prelegenci przedstawili sposoby walki z uzależnieniami w ich gminach, dzielili się uwagami dotyczącymi wykorzystania środków alkoholowych i opowiadali o nowych pomysłach i planach na przyszłość. Pierwsza Stolica mogła pochwalić się prężnie funkcjonującymi świetlicami, świetnie działającymi ośrodkami dla osób bezdomnych oraz stowarzyszeniami abstynenckimi, które na przestrzeni lat pomogły już setkom osób.
     muzeumim.jpg muzeum2m.jpgNa zakończenie pierwszego dnia obrad goście wyruszyli, by naocznie przekonać się o sposobach funkcjonowania profilaktyki w Gnieźnie. Odwiedzili Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, gdzie Kierownik Zofia Komosińska opowiedziała o dziesięciu lat ich funkcjonowania. Spotkali się też z podopiecznymi tych placówek, którzy podzielili się wrażeniami ze swoich świetlicowych zajęć. Na zakończenie dnia zawitali również do Powiatowego Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie "Dom", gdzie Marian Wierzbicki i Maria Chwiałkowska-Grygiel przedstawili osiągnięcia tej niezwykłej organizacji. Zaprosili też gości na wspólne, integracyjne ognisko.

Share this!
Zmieniony ( 20.09.2013. )
Czytaj całość
 
Odkrywamy czystą Polskę
19.09.2013.
swiatm.jpg    Między 19 a 20 września 2013 roku na terenie Miasta Gniezna przeprowadzona zostanie coroczna akcja Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło brzmi: „Odkrywamy czystą Polskę”!
    „Sprzątanie Świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
    „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.    W Polsce akcja odbywa się po raz 20. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Do tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” zostały zaproszone:
- szkoły podstawowe i gimnazjalne,
- urzędnicy Urzędu Miejskiego,
- Biuro Rady Miasta Gniezna,
- parlamentarzyści,
- spółki komunalne,
- rady osiedlowe,
- rodzinne ogrody działkowe,
- Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne,
- Polski Związek Wędkarski i inni…
    Zachęcamy wszystkich mieszkańców Miasta Gniezna do podjęcia wspólnych działań dla dobra środowiska. Zainteresowanych przyłączeniem się do akcji prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie pod numerami telefonu: 61 426 04 75, 61 426 04 77. Razem odkryjmy czystą Polskę!

Share this!
 
««  start « poprz. 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 77 - 95 z 1040
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 16
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: gniezno@gniezno.eu