gornyjpg [300x400]    Marian Górny urodził się w 1946 roku w Wągrowcu w rodzinie o tradycjach urzędniczych - jego ojciec był burmistrzem.
    Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez trzy lata kierował Szkołą Podstawową w Pyszczynie koło Gniezna.
    W 1970 roku został kierownikiem Powiatowego i Miejskiego Społecznego Komitetu Budowy Szkół i Internatów. Od 1971 roku był wizytatorem Wydziału Oświaty i Wychowania w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Pracę zawodową łączył ze sportem oraz działalnością kulturalną. Jest Zasłużonym Działaczem Kultury. Grał w piłkę ręczną w klubach wągrowieckich i gnieźnieńskich.
    Przez kilka lat trenował piłkarzy Startu Gniezno. W roku 1977 został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego głównym zadaniem była rozbudowa tej placówki i wdrożenie nowej struktury organizacyjnej. W roku 1982 powierzono mu stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną, budownictwo, oświatę, kulturę oraz sport.
    W roku 1983 Prezes Rady Ministrów powołał Mariana Górnego na stanowisko Prezydenta Miasta Gniezna. Pełnił je do maja 1990 roku. W następnych latach pracował w firmie produkcyjno – handlowej. Przez kilka lat kierował placówką bankową.
    Od roku 2011 przebywa na emeryturze. Aktualnie realizuje swoje liczne zainteresowania. Czas poświecą między innymi na fotografie, którą uprawia od 57 lat. Swoje zdjęcia prezentował na wystawach, w prasie, był instruktorem fotografii, posiada też kolekcję około 150 aparatów. Rzeczywistość utrwala również na obrazach olejnych. Cały czas kolekcjonuje materiały związane z ważnymi wydarzeniami w życiu Gniezna, udostępniając je na wystawach. Jego sezonową pasją jest wędkarstwo.

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM