FLINIK, ALFONS – ur. w 1926, polski hokeista na trawie, napastnik, zawodnik m.in. Stelli i Sparty Gniezno. Olimpijczyk (1952, 1960). Przez całą swoją sportową karierę związany był z gnieźnieńskimi klubami hokejowymi Stellą Gniezno, Spójnią i Spartą.
    W roku 1952 występował wspólnie z reprezentacją w Igrzyskach Olimpijskich, które odbywały się w Helsinkach. Po igrzyskach Flinik został wybrany do reprezentacji Europy na mecz z Indiami - ówcześnie najlepszą ekipą na świecie. Był pierwszym Polakiem, który dostąpił zaszczytu gry w reprezentacji Europy.
    Osiem lat później grał z reprezentacją na igrzyskach w Rzymie. W barwach reprezentacji Polski A. Flinik wystąpił 43 razy strzelając 6 bramek. Słynął ze znakomitych podań, które otwierały dostęp do bramki rywali. W reprezentacji i w klubach występował ze swoimi braćmi Janem i Henrykiem również znakomitymi hokeistami. Łącznie dla reprezentacji bracia Flinikowie strzelili 43 bramki.
    Po zakończeniu boiskowej kariery A. Flinik nie zrezygnował z aktywnego uczestnictwa w sportowym życiu. Był między innymi działaczem Polskiego Związku Hokeja na Trawie, trenerem Stelli Gniezno. W roku 1995 został prezesem Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka. Swoje hokejowe doświadczenie starał się przekazać wszystkim zainteresowanym w rozwój hokeja w Gnieźnie i w Polsce. Zmarł w roku 2003.

 

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM