BULIKOWSKI, WŁODZIMIERZ – ten znany i lubiany gnieźnieński lekarz został wyróżniony tytułem Międzynarodowego Naukowca Roku 2002 za osiągnięcia w dziedzinie medycyny pracy i publikacje w dziedzinie mikrobiologii. Międzynarodowe jury przyznaje ten tytuł autorom prac naukowych na podstawie publikacji w międzynarodowych wydawnictwach i czasopismach.
    Nota biograficzna laureata zostaje wpisana do prestiżowego słownika biograficznego wydawanego przez International Biographical Centre w brytyjskim Cambridge, co jest następnie omawiane w pismach specjalistycznych na całym świecie. Dr W. Bulikowski zajmuje się medycyną pracy zarówno jako lekarz, jak i badacz jej dziejów i dokonań. Jednym z jego zawodowych osiągnięć i zainteresowań jest zastosowanie biopierwiastków m.in. w leczeniu dermatologicznym. W tej dziedzinie prowadził przez wiele lat własne badania, współpracował także z prof. Julianem Aleksandrowiczem z krakowskiej Akademii Medycznej, światowej sławy specjalistą w zakresie hematologii i chorób wewnętrznych, Krakowianinem XX Wieku.
    Mieszkańcy Gniezna znają doktora Bulikowskiego przede wszystkim z przychodni przyzakładowej Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich. Włodzimierz Bulikowski ma również pasje literackie. Od wielu lat pod pseudonimem Janusz Brucel na łamach prasy i radia publikuje swoje felietony i gawędy, w których wykorzystuje gwarę gnieźnieńską. Jego bohaterowie to zwykli, prości ludzie, mieszkańcy Cierpięgów i Świętokrzyskiej, mający typowe i nietypowe problemy życiowe. Doktor Bulikowski pisze o nich ciepło i z sympatią.
    (więcej: tygodnik "Przemiany" nr 51/52 z 20.12.2002 r.)

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM